h Dolar 33,0783 % 0.15
h Euro 36,1784 % 0.15
h Sterlin 43,0798 % 0.38
h Altın (Gr) 2.612,32 %-0,35
h BIST100 11.134,08 %-0,05
a

Diyarbakır’daki Kokoreç Tesisi, Türkiye ve Avrupa’nın Kokoreç İhtiyacını Karşılıyor

Diyarbakır’daki bir kokoreç üretim tesisi, Türkiye ve Avrupa’nın kokoreç ihtiyacını karşılamak için yüzde 30 kapasiteyle üretim yapıyor. Ayrıca, tesisten ameliyat ipliği de gönderiliyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğu Diyarbakır, Türkiye’nin et ve süt ürünleri ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılıyor. Bu bağlamda, bölgedeki en büyük kokoreç üretim tesisi de Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Çarıklı beldesinde bulunmaktadır.

Bu tesis günlük yaklaşık 15 ton üretim yaparak elde edilen kokoreçleri önce pişiriyor ve ardından derin donduruculara koyuyor. İstenildiği zaman derin dondurucudan çıkarılan kokoreçler, Avrupa ve Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor.

Kokoreç sektöründe yaklaşık 700 kişinin istihdam edildiğini belirten kokoreç üreticisi Lokman Kalçık, bu sektörde 20 yıldır faaliyet gösterdiğini ifade etti. Ayrıca Kalçık, sosis, salam ve ameliyat ipi gibi ürünlerin ihracatını da yaptıklarını söyledi.

Kalçık, “Şu anda Türkiye geneline kokoreç üretimi yapıyoruz ve bunların yanı sıra sosis, salam kılıfı ve ameliyat ipliği gibi ürünleri Avrupa’ya da gönderiyoruz. Üretilen kokoreçler Türkiye’nin günlük tüketiminin yüzde 30’unu karşılıyor. İstanbul, Antalya, Ankara, Karadeniz gibi birçok ilimize kokoreç gönderiyoruz. Diyarbakır’da ciddi bir kokoreç üretimi yapılıyor ve bölgede yaklaşık 700 kişi bu sektörde istihdam ediliyor” dedi.

Kalçık ayrıca, kokoreçin sadece Türkiye değil, Almanya, Avusturya, Makedonya, İspanya gibi birçok Avrupa ülkesine de gönderildiğini belirtti. Toplamda Diyarbakır’ın günlük kokoreç üretim hacmi 10-15 ton arasında değişiyor ve bu da Türkiye’de üretilen kokorecin yüzde 30’unu karşılıyor.

Ancak Kalçık, bölgede yeterli sayıda bağırsak yetiştirilmediğini belirtti. Bu nedenle Diyarbakır’a bağırsak tedarik etmek için Gaziantep, Batman, Van, Bingöl, Malatya gibi çevre illerden bağırsak getirildiğini ifade etti. Eskiden tam tersi olduğunu dile getiren Kalçık, şimdi Güneydoğu’da kesilen tüm hayvanların bağırsaklarının Diyarbakır’da toplandığını söyledi.

Marmarabirlik, ürün alım kampanyasını tamamladı ve sona erdi

Sıradaki haber:

Marmarabirlik, ürün alım kampanyasını tamamladı ve sona erdi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.