h Dolar 33,0553 % 0.03
h Euro 36,0745 % 0.03
h Sterlin 42,9808 % 0.12
h Altın (Gr) 2.558,59 %-0,10
h BIST100 11.064,85 %0,37
a

Kırıkkale’nin Delice ilçesinde, yeraltından çıkan fay hattı ve kırmızı topraktaki mineral içeren doğal kaynak suyu, doğal yöntemlerle tuz üretimi için kullanılıyor. Delice tuzu, coğrafi işaretli olarak kaydedilmiş olup ülke içinde ve uluslararası alanda talep görüyor.
Delice ilçesinde rafineri işlemi yapılmadan sadece doğal yöntemlerle tuz üretiliyor. Dağların eteklerindeki fay hattının bin 300 metre altından çıkan doğal kaynak suyu, güneş ışınları sayesinde bünyesindeki tuzu ortaya çıkarıyor ve hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmuyor.
Magnezyum ve potasyum içeren Delice tuzu, sporcular tarafından kas kramplarına ve eklem ağrılarına karşı tercih ediliyor. Ayrıca coğrafi işaretli Delice tuzu, ABD, Almanya, İsviçre, İngiltere, Avustralya, Belçika, Kore ve Yeni Zelanda gibi ülkelere ihracat yapılıyor. Doğal kaynak suyundan elde edilen bu mineral zengini tuzun sıvı formu da hem yurt içinde hem de yurt dışında talep görüyor.
Delice tuzunu üreten Mayi Tuzun kurucu ortağı Sibel Gözüyukarı, doğal kaynak suyuyla üretilen tuzda mikroplastik ve ağır metal bulunmadığını belirtti.
Yeraltından çıkan doğal kaynak suyuyla elde edilen bu tuzun mineralli olduğunu söyleyen Gözüyukarı, “Delice tuzu, Kırıkkale Delice bölgesinde yeraltından çıkan doğal kaynak tuzudur. Tuz, yer altında bulunan tuz kayalarından alınır ve kırmızı topraktaki mineralleri bünyesine katıp yeryüzüne çıkar. Mikroplastik ve ağır metal içermeyen ender tuz türlerinden biridir” dedi.
Gözüyukarı, “Rafineri işlemi uygulanmadan, güneşte kurutularak sera tipi havuzlarda üretilen Delice tuzu, tamamen doğal bir şekilde tüketiciyle buluşuyor. Kırıkkale Delice bölgesinde yer alan kaynağından çıkan doğal kaynak suyuyla üretilen Delice tuzu, coğrafi işaretli olarak kaydedilmiştir. Delice’deki kırmızı toprak, tuzun mineral içeriğini artıran bir etkendir” şeklinde konuştu.

Sürücü mucizevi bir şekilde şarampole yuvarlanmaktan son anda kurtuldu

Sıradaki haber:

Sürücü mucizevi bir şekilde şarampole yuvarlanmaktan son anda kurtuldu

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.