h Dolar 32,8051 % -0.09
h Euro 35,2031 % -0.09
h Sterlin 41,6976 % -0.13
h Altın (Gr) 2.444,97 %-0,22
h BIST100 10.771,36 %0,29
a

Adana’da kafe ve restoranlara uygulanan “fiyat listesi” denetimi devam ediyor. İş yeri önüne listeyi asmayanlara işlem yapılırken, listeyi asan esnaf ve vatandaşlar uygulamadan memnun olduklarını belirtti. Fiyat listesini asmayanlar ise fiyat tabelası sipariş verdiklerini ancak siparişin kendilerine ulaşmadığını söyledi.

Restoranlarda kapı önünde olması gereken fiyat listesi zorunluluğu 1 Ocak’ta başladı. Kapılara konulan fiyat listesinin masalarda da siparişten önce hazır olması gerekiyor. Ticaret Bakanlığı, esnaf odalarını 1 Ocak’tan önce bilgilendirerek düzenlemenin detaylarını paylaştı.

Ancak Adana’da bazı işletmeler hala kapı önüne fiyat listesi koymamış durumda. Çukurova Belediyesi zabıta ekipleri, Turgut Özal Bulvarı’nda fiyat listesi denetimine çıktı. Ekipler, işletmeleri tek tek kontrol etti ve fiyat listesi olmayan kafe ve restoranlara ihtar verdi.

Fiyat listesi koymayan esnaf ise fiyat tabelası siparişini verdiklerini ancak yoğunluktan dolayı kendilerine gelmediğini ifade etti.

Zabıta ekipleri, işletmelere 1 hafta sonra tekrar kontrol yapacaklarını ve yine fiyat listesi olmazsa cezai işlem uygulayacaklarını belirtti.

Fiyat listesini iş yerinin önüne koyan esnaf ve listeyi gören müşteriler ise karardan memnun olduklarını dile getirdi. İş yerinin önünde fiyat listesi bulunan kebapçı Yaşar Aydın, “Yeni yıl itibarıyla fiyat listemizi iş yerimizin girişine koyduk. Bizim açımızdan da çok iyi oldu. İnsanlar da haklı, bazen masada yediğin ayrı, kasada ödediğin ayrı oluyordu. Bizim eskiden beri masalarda menülerimiz vardı ama artık böyle olması daha iyi oldu. Ben bu durumdan memnunum. Kanun bu, liste asılacak diyor, asılır. Herkes için çok iyi oldu” şeklinde konuştu.

Kararın yerinde olduğunu belirten müşteri Saygın Türkmen, “Aslında çok önceden olması gereken bir uygulamaydı. Zaten işletmelere gelen insanlar ne yiyeceğini ve ne ödeyeceğini biliyordu ama ister istemez farklı fiyatlarla karşılaşılmaması açısından güzel bir uygulama oldu. Herkesin yapması gerekiyor” dedi.

İşletmesine ihtar yazılan Mustafa Öztaş ise listenin siparişinin henüz kendisine ulaşmadığını ifade etti. Öztaş, “Haberini almıştım, reklamcıma söylemiştim ama ebat falan henüz belirleyemedik. Tasarlamadık fakat bugün uyarıyı aldık, hemen yaptıracağız” şeklinde konuştu.

Adana’da market denetimleri: Fiyat listesi bulunmayan işletmelere ihtar verildi

Sıradaki haber:

Adana’da market denetimleri: Fiyat listesi bulunmayan işletmelere ihtar verildi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.