h Dolar 32,8416 % 0.09
h Euro 35,1944 % 0.09
h Sterlin 41,6541 % -0.16
h Altın (Gr) 2.494,83 %0,22
h BIST100 10.739,94 %2,57
a
  • Vakit
  • Dünya
  • Japonya’yı Saran 7.6 Büyüklüğündeki Depremin Ardından Uyarı: Önümüzdeki Günlerde Benzer Şiddette Sarsıntılar Beklenebilir!

Japonya’yı Saran 7.6 Büyüklüğündeki Depremin Ardından Uyarı: Önümüzdeki Günlerde Benzer Şiddette Sarsıntılar Beklenebilir!

Japonya'nın Ishikawa eyaletinde meydana gelen ve kıyı kesimlerinde tsunami uyarısına neden olan 7.6 büyüklüğündeki depremin etkileri netleşiyor. Detaylar haberimizde!

Japonya’nın Ishikawa eyaletinde meydana gelen ve kıyı kesimlerinde tsunami uyarısına neden olan 7.6 büyüklüğündeki depremin etkileri netleşiyor. Yerel otoritelerin sağladığı bilgilere göre, Ishikawa’nın yanı sıra Niigata, Fukui, Toyama ve Gifu eyaletlerini etkileyen depremde en az 4 kişi hayatını kaybetti. Ishikawa eyaletinde 33, Toyama eyaletinde 18, Niigata eyaletinde 18, Fukui eyaletinde 6 ve Gifu eyaletinde 1 olmak üzere en az 76 kişi yaralandı. Ayrıca, depremin tetiklediği tsunami dalgalarının boyu 1 metre 20 santimetreye ulaştı.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, hükümetin afet bölgesine gerekli tüm yardımları yapacaklarını ve Japonya Öz Savunma Kuvvetleri’nin (SDF) ihtiyaç olan bölgelere destek göndereceğini belirtti. Ancak, deprem nedeniyle planlanan etkinliklerin iptal edildiği ve İmparator’un halkı selamlama programının da bu sebeple gerçekleştirilmeyeceği açıklandı.

Deprem, Ishikawa, Toyama, Niigata, Fukui ve Gifu eyaletlerinde ulaşımı olumsuz etkilerken, demiryolu işletmecisi JR, Joetsu ve Hokuriku hatlarındaki tüm hızlı trenlerin ile Kansai bölgesi ile Hokuriku bölgesini birbirine bağlayan sınırlı ekspres trenlerin deprem nedeniyle askıya alındığını duyurdu. Ayrıca, en az 24 uçuşun iptal edildiği bildirildi.

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), depremin ardından 81 artçı sarsıntının yaşandığını belirtirken, önümüzdeki 1 hafta içinde benzer şiddette depremlerin olabileceği uyarısında bulundu. Japonya’da tsunami endişesi devam ederken, binlerce kişi tahliye edildi ve en az 32 bin 500 ev elektriksiz kaldı.

İsrail’de Büyük Protestolara Neden Olan Yargı Reformu İptal Edildi!

Sıradaki haber:

İsrail’de Büyük Protestolara Neden Olan Yargı Reformu İptal Edildi!

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.