h Dolar 33,0811 % 0.1
h Euro 36,1010 % 0.1
h Sterlin 43,0053 % 0.15
h Altın (Gr) 2.562,78 %0,07
h BIST100 11.064,85 %0,37
a

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı birinci dönem yarıyıl tatili başlarken, uzmanlar öğrencilere ‘tatil günlerini fırsata dönüştürün’ uyarısında bulundu.

Uzmanlar, milyonlarca öğrencinin yarıyıl tatiline girdiği bu dönemde tatil günlerinin iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Tatilin sadece bilgisayar oyunları oynayarak geçirilecek saatler olmadığının önemle vurgulandığı uyarılarda, öğrencilerin sosyal medya kullanımına sınırlı bir vakit ayırmasının tatil sonrası için önemli olduğu belirtildi.

Rehberlik Uzmanı Özcan Aladağ, öğrencilere tatil günlerini fırsata çevirmelerini tavsiye ederek, “Yarıyıl tatilinde öğrenciler kendilerine bir ödül olarak görebilirler. Bu süre zarfında Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ve Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına girecek olan öğrenciler ile diğer öğrencileri ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Özellikle YKS ve LGS öğrencileri için yarıyıl tatili, konuların tekrarı ve eksik konuların kapatılması için önemli bir fırsat sunuyor. Bu nedenle öğrencilerin tatili verimli bir şekilde değerlendirmeleri gerekiyor” dedi.

Aladağ, YKS ve LGS öğrencilerine yönelik önerilerde de bulundu. İlk olarak öğrencilerin günü üçe bölmelerini tavsiye eden Aladağ, ilk sekiz saatte dinlenmeye ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Ancak bu dinlenme sürecinde geç saatlere kadar ekran başında kalmamanın önemine dikkat çeken Aladağ, uyku düzenine dikkat edilmesinin sınav motivasyonunu ve başarıyı artıracağını vurguladı. Beslenme düzeninin de önemli olduğunu belirten Aladağ, öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri durumunda, okul döneminde tekrar zorluk çektiklerini söyledi.

Aladağ, düzenli uyku uyuyan öğrencilerin artık ders çalışmak için 8 saatlik bir fırsata sahip olduklarını belirterek, bu süre zarfında öğrencilerin konuları tekrar etmelerini ve deneme sınavlarına çalışmalarını önerdi. Eksik konuların analiz edilmesi ve bu analizlere göre egzersizler yapılması gerektiğini belirten Aladağ, uyku, ders çalışma ve dinlenme süresi dışında kalan 8 saatlik boş zamanda öğrencilerin hobileriyle ve keyif aldıkları işlerle ilgilenmelerini önerdi. Spor yapmanın, arkadaşlarıyla vakit geçirmenin ve aileleriyle zaman geçirmenin önemine dikkat çeken Aladağ, bu süreçte anne ve babalarla iletişimde olmanın da önemli olduğunu söyledi.

Aladağ, tatilin sadece sınavlara girecek öğrenciler için bir fırsat olmadığını, diğer öğrencilerin de bu dönemi verimli bir şekilde değerlendirebileceğini belirtti. Zaman yönetimi becerisi olan bireylerin hayatta başarılı olduğunu hatırlatan Aladağ, öğrencilere sosyal sorumluluk projeleri vermelerini önerdi. Özellikle küçük yaşlardaki öğrencilere anne ve babalarıyla vakit geçirme, kitap okuma, doğa yürüyüşü yapma gibi etkinliklerde bulunma önerisinde bulunan Aladağ, akraba ziyaretleri ve yardım projelerine katılmanın da önemine değindi.

Ailelere de görev düştüğünü belirten Aladağ, çalışan ailelerin tatil sürecinde çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmelerini önerdi. Cep telefonu kullanımının sınırlanması ve çocuklara örnek olunması gerektiğini vurgulayan Aladağ, anne babaların kitap okuma, doğa yürüyüşleri ve gezilere çocuklarıyla beraber katılmasının önemine dikkat çekti. Ailelerin çocuklarıyla iletişim halinde olmalarının ve onları daha iyi tanımalarının da önemli olduğunu vurgulayan Aladağ, tatil döneminde çocuklara sosyal aktivitelerde yer alma fırsatı sunmanın önemine değindi.

Öğrenciler ise tatili en iyi şekilde değerlendirme konusunda kararlı olduklarını belirterek, kendilerini geliştirmek ve dinlenmek için çeşitli aktivitelerde bulunacaklarını ifade ettiler.

Öğrencilerin karne heyecanıyla birlikte yarıyıl tatiline başlaması

Sıradaki haber:

Öğrencilerin karne heyecanıyla birlikte yarıyıl tatiline başlaması

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.