h Dolar 31,2171 % 0.04
h Euro 33,9487 % 0.04
h Sterlin 39,5870 % 0.07
h Altın (Gr) 2.043,11 %0,14
h BIST100 9.062,36 %-1,28
a

Kırşehir’deki Kaya Tuzu İşletmecileri Üretim Sorunuyla Karşı Karşıya

Kaya tuzu işletmecileri Kırşehir’de işleyecekleri tuz bulmakta zorlanıyor. Ocaklarda istenilen oranda tuz çıkmaması, esnafların maliyetlerini yükseltiyor. Kaya tuzu işleme sektörünün son temsilcilerinden olan ve Terme Caddesi üzerinde faaliyet gösteren esnaflar, özellikle yemeklik kaya tuzu alımında sorun yaşadıklarını ifade etti.

Kaya tuzu işletmecisi Mehmet Umucu, “Yemeklik ve hayvanlar için kaya tuzu satışı yapıyoruz. Tuz ocaklarının verimli çalışmaması nedeniyle ürünlerimiz esnafa zamanında ulaşmıyor ve bu durum maliyetleri artırıyor” dedi. Artan maliyetlerin vatandaşa yansıtılmak istenmediğini dile getiren Bektaş Uçar ise, “Kırşehir’de beklenen oranda tuz çıkmaması nedeniyle maliyetlerimiz yükseliyor. Tuzu aldığımız fiyatın altında satmaya çalışıyoruz. Müşterilerimiz de bizim gibi mağdur oluyor. Müşteriyi mağdur etmemeye çalışırken tuz ocaklarının da bizi mağdur etmemesini istiyoruz” diye konuştu.

Kaya tuzu, yemeklerde ve hayvansal gıdalarda kullanılmaktadır. Esnafın yemeklik tuz bulamama sorunu, bölgedeki tuz üretimi ve tedarikinde yaşanan zorlukları gözler önüne sermektedir. İşletmeciler, bu durumu aşabilmek için çeşitli önlemler almaya çalışırken, vatandaşlar da tuz bulmakta sıkıntı yaşamaktadır. Birçok kişi, gençlik dönemlerinden itibaren yemeklerinde kaya tuzu dışında tuz kullanmamaktadır. Kaya tuzunun içerisinde bulunan 84 mineral, insan vücudu için gereklidir ve sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır. Ayrıca kaya tuzu, süs eşyalarının yapımında da kullanılmaktadır.

Kırşehir’deki kaya tuzu işletmecileri, üretim sorununun çözülmesi için destek beklemektedir. Ocaklarda verimliliğin artırılması ve tuz tedarikinin düzenli hale getirilmesi, esnafların maliyetlerini ve müşterilerin mağduriyetini önleyecektir.

Bebeğin boğazında takılı kalan çengelli iğne başarılı bir operasyonla çıkarıldı

Sıradaki haber:

Bebeğin boğazında takılı kalan çengelli iğne başarılı bir operasyonla çıkarıldı

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.