h Dolar 33,0716 % 0.01
h Euro 36,2070 % 0.01
h Sterlin 43,0471 % 0.01
h Altın (Gr) 2.619,08 %0,20
h BIST100 11.177,95 %0,39
a
  • Vakit
  • Teknoloji
  • Türkiye’nin İlk İnsanlı Uzay Görevine Canlı Şahit Olma Şansı

Türkiye’nin İlk İnsanlı Uzay Görevine Canlı Şahit Olma Şansı

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Axiom Mission 3 (Ax-3) mürettebatıyla birlikte 18 Ocak'ta Türkiye saatiyle 01.11'de gerçekleşmesi planlanan fırlatmayla Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) hareket edecek. İstanbul ve Ankara'da fırlatma töreni takip edilebilecek. Alper Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 29 Nisan 2023'te tanıtılmış ve Türkiye'nin Milli Uzay Programı'nda yer alan bir uzay misyonunda görev alacak. Ax-3 görevinde 4 kişilik mürettebat yer alacak ve Türkiye'nin "ilk insanlı uzay misyonu" hedefine ulaşılacak. Fırlatma töreni ayrıca planetaryumlar ve bilim merkezlerinde de izlenebilecek.

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Axiom Mission 3 (Ax-3) mürettebatıyla birlikte 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece Türkiye saatiyle 01.11’de gerçekleşmesi planlanan fırlatma ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) hareket edecek. Fırlatma töreni, İstanbul ve Ankara’daki meydanlardan da takip edilebilecek.

Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve bilim adamlarından oluşan bir heyet, Florida’da gerçekleştirilecek fırlatma törenine katılmak üzere ABD’ye gitti. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bazı kentlerde fırlatma törenini izlemek için hazırlıklar yapılıyor. Taksim ve Kızılay gibi meydanlara planetaryumlar kuruldu. Ayrıca, bilim merkezleri de o anları izlemek için diğer adresler olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılında Milli Uzay Programı’nı duyurdu. İlk insanlı uzay görevi için başlatılan proje kapsamında Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, uzaya bilim misyonu için gönderilecek. Astronot adayları Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever, Türkiye Uzay Ajansı (TUA), TÜBİTAK UZAY ve Axiom Space uzmanları tarafından seçildi ve 29 Nisan 2023 tarihinde İstanbul TEKNOFEST’te tanıtıldı. Adaylar, ABD, Japonya, Almanya ve Türkiye’de eğitim aldı. Ayrıca, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) gerçekleştirilecek 13 adet bilim deneyi de belirlendi. Bu deneyler, mikro yer çekimi ve uzay ortamında insan genetiği, insan sağlığı, biyoloji, malzeme bilimi, üretim teknolojileri ve temel bilimler alanlarında gerçekleştirilecek.

Axiom Space’in ISS’e göndereceği “Ax-3” görevinde 4 kişilik mürettebat yer alacak. Alper Gezeravcı’nın Ax-3 uçuşunda birlikte görev yapacağı kişiler, misyon lideri Michael Lopez-Alegria, Pilot Walter Villadei ve İsveçli Marcus Wandt olacak. Fırlatma işlemi 18 Ocak 2024 Perşembe günü saat 01.11’de yapılacak ve ISS’ye kenetlenme ise 19 Ocak günü saat 13.15’te gerçekleşecek.

Fırlatma töreni, 17 Ocak 2024 Çarşamba günü saat 23.00’ten itibaren Kızılay ile Taksim’deki planetaryumlardan da takip edilebilecek. İstanbul ve Ankara’daki meydanlara “dome çadır” adı verilen dev kubbeli planetaryumlar kuruldu. Bunun yanı sıra astronotun uzay istasyonuna yolculuğu, Ankara ODTÜ yerleşkesinde bulunan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Yer İstasyonu’nda görevli uzay mühendisleri ve bilim adamları tarafından anbean takip edilecek. Fırlatma töreni, meydanlardaki planetaryumların yanı sıra birçok bilim merkezinde de izlenebilecek. Konya Bilim Merkezi, Bursa GUHEM, Bilim Üsküdar, Antalya Bilim Merkezi, Gaziantep Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi, Aksaray Bilim Merkezi, Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Kayseri Bilim Merkezi’nde de fırlatma töreni izlenebilecek.

Anneler tasarlıyor, çocuklar eğleniyor

Sıradaki haber:

Anneler tasarlıyor, çocuklar eğleniyor

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.