h Dolar 33,0109 % 0.02
h Euro 36,0232 % 0.02
h Sterlin 42,9455 % -0.04
h Altın (Gr) 2.568,96 %-0,02
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Teknoloji
  • İlk Türk uzay görevi, yerli halk tarafından izlenebilecek!

İlk Türk uzay görevi, yerli halk tarafından izlenebilecek!

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Axiom Mission 3 (Ax-3) mürettebatıyla birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) hareket edecek. ABD'deki fırlatma töreni Türkiye'deki meydanlardan da takip edilebilecek. Milli Uzay Programı çerçevesinde gerçekleştirilen bu misyon, Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevi. Fırlatma öncesinde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bazı kentlerde planetaryumlar kuruldu. Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın Ax-3 uçuşunda ABD, İspanya, İtalya ve İsveç'ten diğer astronotlar da yer alacak. Türkiye'nin uzay yolculuğu hedefine ilerlenecek bu önemli adım, 19 Ocak'ta gerçekleşecek ISS'ye kenetlenmeyle tamamlanacak.

Türkiye’nin İlk Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) Hareket Ediyor

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Axiom Mission 3 (Ax-3) mürettebatıyla birlikte 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece Türkiye saati ile 01.11’de gerçekleşmesi planlanan fırlatmayla Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) hareket edecek. Fırlatma töreni İstanbul ve Ankara’daki meydanlardan da takip edilebilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve bilim adamlarından oluşan bir heyet, Cumhuriyet tarihinin ilk insanlı uzay görevi için Florida eyaletinde gerçekleştirilecek fırlatma törenine katılmak üzere ABD’ye gitti. İstanbul ve Ankara gibi bazı kentlerde fırlatma törenini izlemek için hazırlıklar yapıldı. Taksim ve Kızılay gibi meydanlara planetaryumlar kuruldu. Diğer adresler ise bilim merkezleri olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Şubat 2021’de Milli Uzay Programı’nı açıkladı. Son hedeflerden biri olan bir Türk vatandaşının uzaya gönderilmesi için başlatılan projede Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, bilim misyonu kapsamında uzaya gönderilecek.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), TÜBİTAK UZAY ve Axiom Space uzmanlarının seçtiği astronot adayları Alper Gezeravcı ile Tuva Cihangir Atasever, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilk kez 29 Nisan 2023’te İstanbul TEKNOFEST’te tanıtıldı. Adaylar eğitimlerini ABD, Japonya, Almanya ve Türkiye’de gerçekleştirdi. Ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yapılacak 13 bilim deneyi belirlendi. Deneyler, mikro yer çekimi ve uzay ortamında insan genetiği, insan sağlığı, biyoloji, malzeme bilimi, üretim teknolojileri ve temel bilimler alanlarında yapılacak. Deneylerin entegrasyon ve uyum çalışmaları ise TÜBİTAK Uzay, Axiom Space ve NASA ile koordineli şekilde yürütülecek.

Axiom Space’in ISS’e göndereceği “Ax-3” görevinde 4 kişilik mürettebat yer alıyor. Alper Gezeravcı’nın Ax-3 uçuşunda birlikte görev alacağı kişiler misyon lideri Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetlerinden Pilot Walter Villadei ve İsveçli Marcus Wandt olacak. Fırlatma işlemi 18 Ocak 2024 Perşembe günü saat 01.11’de gerçekleşecek. ISS’ye ise 19 Ocak günü saat 13.15’te kenetlenme yapılacak.

Fırlatma töreni, 17 Ocak 2024 Çarşamba günü saat 23.00’den itibaren Kızılay ile Taksim’deki planetaryumlardan da takip edilebilecek. İstanbul ve Ankara’daki meydanlara “dome çadır” adı verilen dev kubbeli planetaryumlar kuruldu. Astronotun uzay istasyonuna yolculuğu ise Ankara ODTÜ yerleşkesinde bulunan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Yer İstasyonu’ndaki uzay mühendisleri ve bilim adamları tarafından anlık olarak takip edilecek. Fırlatma töreni, bilim merkezlerinde de izlenebilecek. Konya Bilim Merkezi, Bursa GUHEM, Bilim Üsküdar, Antalya Bilim Merkezi, Gaziantep Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi, Aksaray Bilim Merkezi, Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Kayseri Bilim Merkezi’nde çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Türkiye’nin İlk İnsanlı Uzay Görevine Canlı Şahit Olma Şansı

Sıradaki haber:

Türkiye’nin İlk İnsanlı Uzay Görevine Canlı Şahit Olma Şansı

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.