h Dolar 33,0636 % -0.01
h Euro 36,1755 % -0.01
h Sterlin 43,0168 % -0.06
h Altın (Gr) 2.617,52 %0,14
h BIST100 11.191,95 %0,52
a
  • Vakit
  • Teknoloji
  • Fizik öğretmeninin buluşu: Uzaktan patlayıcıları patlatan el yapımı cihaz!

Fizik öğretmeninin buluşu: Uzaktan patlayıcıları patlatan el yapımı cihaz!

SDÜ Mühendislik Fakültesi Fizik Bölümü Plazma Fiziği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz, yeni geliştirdiği sistemle uzaktan patlatılabilen el yapımı patlayıcıları 25 metreye kadar olan derinliklerde etkisiz hale getirebildiğini açıkladı. Öksüz, bu sistemle birlikte savunma sanayinde ve terörle mücadelede birçok farklı uygulama alanı bulunduğunu belirtti. Yüksek güç mikrodalga sistemlerinin uçakları, uyduları ve tehlikeli araçları durdurabileceğini söyleyen Öksüz, bu tür cihazların üretimi ve geliştirilmesinin ARGE çalışmaları kapsamında önemli olduğunu vurguladı.

SDÜ Mühendislik Fakültesi Fizik Bölümü Plazma Fiziği Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Lütfi Öksüz, yaptığı açıklamada, geliştirdiği bir sistem ile 3 metreden 25 metreye kadar olan derinliklerdeki el yapımı patlayıcıları uzaktan patlatabildiklerini belirtti. Bu geliştirilen sistemin savunma sanayisinde birçok alanda kullanılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Öksüz, ayrıca başlıca hedefin yüzeydeki mayın ve el yapımı patlayıcıları uzaktan etkisiz hale getirmek olduğunu da vurguladı.

Prof. Dr. Öksüz, 2010 yılında elektromanyetik dalgalardan yararlanarak el yapımı fünyeyi kısa devre yaparak patlatma sistemini geliştirdi. Uzaktan gönderdikleri dalgalardan oluşan bir ark oluşturduklarını ifade eden Öksüz, bu arkın elektronik devreleri yakarak patlamaya sebep olduğunu söyledi. Bu sistem sayesinde mayın ve el yapımı patlayıcıların yüzeyden uzaktan etkisiz hale getirilebileceğine dikkat çeken Öksüz, yüksek güç mikrodalga sisteminin uçakları, uyduları durdurma veya düşürme, tehlikeli araçları durdurma ve el yapımı patlayıcıları patlatma gibi birçok kullanım alanının olduğunu belirtti. Prof. Dr. Öksüz, bu sistemle ayrıca savunma sanayisinde kullanılacak birçok yan ürünün de ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

Sistemin ürettiği yüksek enerjiden bahseden Prof. Dr. Öksüz, dalga halinde üretilen bu yüksek voltajın elektronik devrelerin bacaklarında ark oluşturarak bozulmalara ve yanmalara neden olduğunu açıkladı. Bu sebeple, bu sistemlerin uydularda, uçaklarda ve radar sistemlerinde kullanılan çipler, kontrol sistemleri gibi farklı versiyonlarının olduğunu söyleyen Öksüz, bunların hepsinin bu sistemle üretilebileceğini ifade etti.

Geliştirilen sistemin kullanım alanlarını vurgulayan Prof. Dr. Öksüz, sistemin el yapımı patlayıcıları etkisiz hale getirebileceğini ve aynı zamanda uçak ve uyduların iletişim parçalarını da düşürebildiğini söyledi. Ayrıca, bu sistemin elektromanyetik dalga kullanarak yönlendirilmiş enerji bombaları oluşturabildiğini belirten Öksüz, bu cihazların birçok farklı kullanım alanı ve yan ürünü olduğunu ifade etti.

Terörle mücadelede bu sistemin önemine değinen Prof. Dr. Öksüz, ülkemizin bu tür cihazlara sahip olması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Elektromanyetik sistemlerin insansız savaş araçlarının kontrolünde önemli bir rol oynadığını belirten Öksüz, bu araçların yüksek güçlü lazerler veya mikrodalga sistemleriyle yok edildiğini sözlerine ekledi. Ayrıca, cep telefonu sistemlerinde de bu tür cihazların bulunduğunu ve enerji transferi veya iletişim için bu sistemlerin kullanılması gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Öksüz, bu tür cihazların ARGE çalışmalarıyla geliştirilmesinin önemine de değindi.

İlk Türk uzay görevi, yerli halk tarafından izlenebilecek!

Sıradaki haber:

İlk Türk uzay görevi, yerli halk tarafından izlenebilecek!

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.