h Dolar 32,8965 % -0.47
h Euro 35,8711 % -0.47
h Sterlin 42,5381 % -0.42
h Altın (Gr) 2.531,42 %-0,75
h BIST100 11.172,75 %0,15
a
  • Vakit
  • Teknoloji
  • Bozdoğan ve Gökdoğan füzeleri kabul testlerinin önünde sonunda yapılacak olması gündemde

Bozdoğan ve Gökdoğan füzeleri kabul testlerinin önünde sonunda yapılacak olması gündemde

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Bozdoğan ve Gökdoğan füzelerinin tasarım doğrulama testlerinin tamamlandığını ve füzelerin kabul testleri için hazır olduğunu açıkladı. Bu gelişme, GÖKTUĞ Projesi kapsamında önemli bir aşama daha olduğunu gösteriyor. Füzelerin tasarım doğrulama testlerinin tamamlanmasıyla birlikte artık harp başlıklı mühimmat ile yapılacak testlere geçilecek ve ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın kullanımına sunulacak. GÖKTUĞ Projesi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın hava-hava füzesi ihtiyaçları doğrultusunda 2012 yılında imzalanan bir sözleşme ile başlatılmıştı.

Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Prof. Dr. Haluk Görgün, “Bozdoğan ve Gökdoğan füzelerimizin tasarım doğrulama testleri tamamlandı ve artık füzelerimiz kabul testleri için hazır” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak amacıyla başlattığı ve Füzelerin Düşük Ölçekli İlk Üretimi ve F-16 PO-III uçaklarına entegrasyonunu hedefleyen GÖKTUĞ Projesi’nde önemli bir aşama kaydedildi.

Tasarım doğrulama testlerinin tamamlandığı doğrulama testi değerlendirmesinde konuşan SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, şu ifadeleri kullandı: “Bozdoğan ve Gökdoğan füzelerimizin tasarım doğrulama testleri tamamlandı. Artık füzelerimiz kabul testleri için hazır durumda. Bundan sonra harp başlıklı mühimmatla yapılacak testleri gerçekleştirip, Hava Kuvvetlerimize sunacağız. Gök Vatan’ın güvenliği, savunma sanayimize emanet.”

Tasarım doğrulama testlerinin tamamlanmasıyla kabul testlerine hazır hale gelen harp başlıklı füzeler, gelecek aşamada harp başlıklı mühimmatla yapılacak testlere tabi tutulacak ve ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanıma sunulacak.

GÖKTUĞ Projesi Sözleşmesi, Hava Kuvvetleri Komutanlığının hava-hava füze ihtiyaçları doğrultusunda, Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge ve TÜBİTAK SAGE arasında 14 Aralık 2012 tarihinde imzalanmış, Kasım 2016 tarihinde ise Savunma Sanayii Başkanlığı’na devredilmişti.

Mevcut GÖKTUĞ Projesi Sözleşmesi kapsamında Görüş İçi (BOZDOĞAN-GİF) ve Görüş Ötesi (GÖKDOĞAN-GÖF) olmak üzere F-16 PO-I uçakları için iki farklı konfigürasyonda, füzenin tasarım ve geliştirilmesi, kalifikasyon sürecinin tamamlanması ve prototiplerinin teslimatı planlanıyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarına yönelik olarak Bozdoğan ve Gökdoğan Füzelerinin 25’er adetlik Düşük Ölçekli İlk Üretimi ve F-16 PO-III uçaklarına entegrasyonuna yönelik olarak hazırlanan “GÖKTUĞ F-16 PO-III Entegrasyonu ve Düşük Ölçekli İlk Üretim Tedariki Projesi Sözleşmesi” 7 Temmuz 2023 tarihinde imzalanmıştı.

Büyükşehir Belediyesi’nin uygulaması, yerel yönetimler arasında birinci sıraya yükseldi

Sıradaki haber:

Büyükşehir Belediyesi’nin uygulaması, yerel yönetimler arasında birinci sıraya yükseldi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.