h Dolar 32,8248 % 0.04
h Euro 35,2439 % 0.04
h Sterlin 41,7711 % -0.2
h Altın (Gr) 2.451,13 %-1,53
h BIST100 10.771,36 %0,29
a
  • Vakit
  • Ekonomi
  • Türkiye, mermer ve traverten ihracatında zirveye yerleşti!

Türkiye, mermer ve traverten ihracatında zirveye yerleşti!

Türkiye, dünyada mermer ve traverten ihracatında önde gelen bir konumda bulunuyor. Kula ilçesinde bulunan traverten rezervi, Türkiye'nin doğal taş sektöründeki payını artırmada büyük bir rol oynuyor. Yapılan tanıtım ve yatırım faaliyetleriyle sektördeki paylarını büyüten şirketler, üretim kapasitelerini artırarak Türkiye'nin ihracatına katkıda bulunuyor. Traverten, doğal olması ve kullanışlılığı nedeniyle özellikle Avrupa ve Amerika'da tercih ediliyor. Türkiye, blok mermer ve traverten ihracatında birinci sırada yer alıyor.Google açıklaması için: Türkiye, mermer ve traverten ihracatında önde gelen bir konumda bulunuyor. Kula ilçesindeki traverten rezervi, Türkiye'nin doğal taş sektöründeki payını artırmada büyük bir rol oynuyor. Şirketler, tanıtım ve yatırım faaliyetleriyle paylarını büyütüyor. Traverten, özellikle Avrupa ve Amerika'da tercih ediliyor. Türkiye, blok mermer ve traverten ihracatında birinci sırada yer alıyor.

Türkiye, doğal taş sektöründe önemli bir konumda bulunuyor. Özellikle mermer ve traverten ihracatında dünya çapında başarılı bir performans sergiliyor. Blok mermer ve traverten ihracatının yanı sıra, sektördeki payını artırmak için ürünleri işleyerek daha fazla ihracat gerçekleştiriyor.

Türkiye, dünya doğal taş rezervinin yaklaşık %35’ine sahip. Manisa’nın Kula ilçesinde bulunan traverten rezervi ise ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Kula’daki tesislerde çıkarılan travertenlerin büyük bir kısmı doğrudan işlenerek ihraç ediliyor. Kula, 900 bin metrekarelik bir alana yayılan ve 300 metre derinliğe kadar inen dünyanın en büyük traverten ocaklarından birine sahip. Burada dev traverten blokları iş makinesi yardımıyla ayrılıyor ve kamyonlara yükleniyor. Fabrikaya taşınan bloklar, kesilerek plaka haline getiriliyor. Cilalama ve dolgulama gibi işlemlerden geçirilen plakalar, istenilen ebatta kesilerek satışa hazır hale getiriliyor.

Türkiye, blok mermer ihracatında 650 milyon dolarlık bir paya sahip olarak %29’luk bir payla lider konumda bulunuyor. İşlenmiş mermer ve traverten ihracatında ise 1,31 milyar dolarlık bir payla Çin’in ardından ikinci sırada yer alıyor.

Cemar Mermer ve Traverten’in Genel Müdürü Yusuf Yalçın, yaptıkları tanıtım ve yatırım faaliyetleriyle pazar paylarını büyüttüklerini belirtiyor. Yalçın, üretim kapasitelerini 3,5 katına çıkaracak yeni bir yatırım yapacaklarını ve bu sayede Türkiye ihracatına büyük bir katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade ediyor. Ayrıca, doğal taşların sağlıklı ve doğal olması nedeniyle tercih edildiğini belirtiyor.

Son yıllarda yapılan yatırımlarla ihracat paylarını artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Yalçın, Türkiye’nin mermer ihracatında açık ara lider olduğunu ve bu liderliği traverten ve doğal taş sektöründe de başarmak istediklerini söylüyor. Yalçın ayrıca, Avrupa ve Amerika’nın traverteni sıklıkla kullandığını ve işlenmiş taşların daha fazla tercih edildiğini belirtiyor. Üretim kapasitelerini artırdıkça, ihracat rakamlarının da daha da yükseleceğini düşündüklerini sözlerine ekliyor.

Sonuç olarak, Türkiye’nin doğal taş sektöründeki konumu güçlü ve ihracat rakamları da oldukça başarılı. Yatırımlarla üretim kapasitelerinin artırılması, sektördeki liderliği ve pazar payını daha da güçlendirecektir. Doğal taşların doğal ve sağlıklı olması, dünya genelinde tercih edilmesinde önemli bir etken olarak öne çıkıyor.

DAP’ta hayvancılık üzerine hedefler belirlendi: Geliştirme ve destekleme yolları araştırılıyor

Sıradaki haber:

DAP’ta hayvancılık üzerine hedefler belirlendi: Geliştirme ve destekleme yolları araştırılıyor

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.