h Dolar 33,0933 % 0.08
h Euro 36,2814 % 0.08
h Sterlin 43,1097 % 0.14
h Altın (Gr) 2.620,37 %0,25
h BIST100 11.188,63 %0,49
a
  • Vakit
  • Ekonomi
  • Tüpraş, kayıp tankerle ilgili açıklama yaptı

Tüpraş, kayıp tankerle ilgili açıklama yaptı

Tüpraş, Umman açıklarında yaklaşık 140 bin ton ham petrol taşıyan St. Nikolas isimli gemiyle iletişimin kesildiğini duyurdu. Gemide Türk mürettebatın bulunmadığı bildirildi. Olayın rafineri operasyonlarına bir etkisi olmadığı belirtilirken, ulusal ve uluslararası yetkililerle konunun takip edildiği ifade edildi.

Tüpraş, 140 bin ton ham petrol taşıyan St. Nikolas isimli gemi ile Umman açıklarında bugün saat 06.30 civarında iletişimin kesildiğini duyurdu. Tüpraş, tankerdeki irtibat kaybıyla ilgili açıklama yaptı. Şirket, Yunan armatör firması Empire Navigation’a ait Marshall Adaları bayraklı St. Nikolas isimli geminin Umman açıklarında saat 06.30’da iletişim kopması olduğunu belirtti. Gemi, Türk mürettebatın bulunmadığını vurguladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Umman açıklarında, 11 Ocak 2024’te yaklaşık olarak saat 06.30’da, Irak devlet petrol şirketi SOMO’dan satın aldığımız ve Basra Limanı’na ulaştırılmak üzere yola çıkan, yaklaşık 140 bin ton ham petrol taşıyan Marshall Adaları bayraklı St. Nikolas isimli gemiyle iletişim kopmuştur. Rafineri operasyonlarımız planlandığı gibi devam etmektedir ve bu olayın operasyonlara herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Gemide Türk mürettebat bulunmamaktadır ve konunun takibi, ulusal ve uluslararası yetkililerle iş birliği içerisinde yürütülmektedir. Kamuoyuna duyurulur.”

Eskişehir Sanayi Odası, Eskişehir Ticaret Odası’na karşılık verdi.

Sıradaki haber:

Eskişehir Sanayi Odası, Eskişehir Ticaret Odası’na karşılık verdi.

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.