h Dolar 33,0206 % 0.01
h Euro 36,0627 % 0.01
h Sterlin 42,9550 % -0.02
h Altın (Gr) 2.569,79 %0,02
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Ekonomi
  • Toplu sözleşme müzakerelerinde bir anlaşma sağlanamazken, işçilerin isyanı başladı

Toplu sözleşme müzakerelerinde bir anlaşma sağlanamazken, işçilerin isyanı başladı

Bursa'da Tofaş, Bosch ve Karsan gibi firmalarda çalışan binlerce otomotiv ve metal işçisi arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinden anlaşma çıkmaması üzerine grev kararı alındı. Grev, 19 Ocak'ta başlayacak. Birleşik Metal-İş ve MESS arasında 60 gün süren görüşmeler sonuçsuz kalınca işçiler greve başladı. Birleşik Metal-İş, teklifin kabul edilemez olduğunu belirterek daha fazla beklemelerinin anlamı olmadığını ifade etti. Grev, Tofaş, Bosch, Karsan ve Prysmian gibi fabrikalarda gerçekleştirilecek. Grevin amacı, işçilerin haklı taleplerine kulak çekmeyen sermayeye boyun eğmemektir. Grev sürecinin en güçlü şekilde hayata geçirileceği vurgulandı. 15 işletmeden 37 fabrikada grev yapılacak.

Bursa’da Tofaş, Bosch, Karsan gibi otomotiv ve metal sektöründe çalışan binlerce işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri sonuçsuz kalınca grev kararı alındı. İşçiler, fabrikalarda eylemlere başladı ve grev kararının 19 Ocak’ta uygulanacağı bildirildi.

Birleşik Metal-İş sendikası ve MESS (Metal Sanayicileri Sendikası) tarafından gerçekleştirilen 5. toplantının ardından anlaşma sağlanamadı. 150 bin işçiyi ilgilendiren 60 günlük görüşme sürecinde arabulucu ve sonrasında gerçekleştirilen 2 toplantıda da uzlaşma sağlanamayınca Birleşik Metal-İş sendikasına bağlı işçiler, Tofaş, Bosch, Karsan, Prysmian gibi büyük fabrikalarda greve başladı. Sendika, yaptığı basın açıklamasında, “Sendikamızın ve metal işçilerinin kabul edebileceği bir teklif ortaya konmamıştır. Bu nedenle, daha fazla beklemenin bir anlamı kalmamıştır” şeklinde ifadeler kullandı.

27 Eylül 2023 tarihinde başlayan ve 150 bin işçiyi etkileyen Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, 22 Kasım 2023 tarihinde Türk Metal sendikasının masadan çekilmesi üzerine tamamlanamamış ve taraflar uyuşmazlık tutanağı düzenlemişti. MESS, ilk altı ay için yüzde 35 ücret artışı teklifini önce yüzde 50’ye, daha sonra yüzde 60’a yükseltti. Sosyal haklar için de yüzde 65 teklifini önce yüzde 80’e, ardından yüzde 85’e çıkardı. Ancak taraflar, 26 Eylül 2023 tarihinden beri gerçekleştirilen 5 toplantı sonrasında anlaşmaya varamayınca, Birleşik Metal-İş sendikası grev kararı aldı. Sendika tarafından yapılan basın açıklamasında, “Artık beklemenin bir anlamı kalmadı, yeni bir sürece giriyoruz. Mücadelemiz başlıyor” ifadelerine yer verildi.

Birleşik Metal-İş, “15 İşletmeden 37 fabrikada greve çıkıyoruz” sözleriyle sermaye baskılarına boyun eğmeyeceklerini ifade etti. Sendika, “Sermayenin dayatmalarına asla boyun eğmeyeceğiz. Mücadele tarihimiz bu kararlılığımızla doludur. Şimdi yeni bir sürece giriyoruz. Grev kararlarını almaya, en güçlü şekilde uygulamaya başlama zamanı. Başkanlar Kurulu, yapılan toplantıda gelinen noktayı değerlendirdi ve grev aşamasına geçme kararı aldı. Grevi kademe kademe uygulayacağız. 15 işletmeden 37 fabrikada grev yapacağız” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Sendika, “MESS, işçilerin haklı taleplerini duymuyor” diyerek 60 günlük görüşme sürecinde anlaşma sağlanmamasının nedenini MESS’in işçilerin taleplerini karşılamamasına bağladı. Birleşik Metal-İş, metal işçilerinin bu duruma boyun eğmeyeceğini ve haklarını savunacağını belirterek, “19 Ocak sonrasında ülkenin dört bir yanında metal işçilerinin haklı taleplerine tanık olacaksınız. Binlerce metal işçisi fabrika önlerinde, kent meydanlarında haklı taleplerini en yüksek sesle dile getirecek. Sendikamız, her türlü riski göze alarak bu sürece hazırlıklıdır. 2024, metal işçilerinin yılı olacak ve hiçbir güç bunu engelleyemeyecek” ifadelerini kullandı.

Kasım Ayında Cari İşlemler Hesabı Açık Verdi

Sıradaki haber:

Kasım Ayında Cari İşlemler Hesabı Açık Verdi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.