h Dolar 33,0621 % -0.02
h Euro 36,2094 % -0.02
h Sterlin 43,0421 % -0.01
h Altın (Gr) 2.617,40 %0,14
h BIST100 11.214,89 %0,73
a
  • Vakit
  • Ekonomi
  • Tarım ve Orman Bakanlığı, yerli iki sığır cinsi için çift tırnak ve “Islah Projesi” ifadesini çıkararak halk arasında ıslah çalışması başlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, yerli iki sığır cinsi için çift tırnak ve “Islah Projesi” ifadesini çıkararak halk arasında ıslah çalışması başlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, "Güney Anadolu kırmızısı (GAK)" ve "yerli kara" ırkı sığırların gen kaynaklarının korunması ve süt-et verimlerinin artırılması için halk elinde ıslah projesi başlattı. Proje kapsamında başta GAK ve yerli kara sığır ırkları olmak üzere çeşitli bölgelerde destekleme ödemeleri yapılacak ve ırkların sürdürülebilirliği hedefleniyor. Yüksek iklim değişikliği uyumu ve dayanıklılığıyla dikkat çeken GAK sığırlarının yanı sıra yerli kara sığırı da proje kapsamında ıslah edilecek. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yerli hayvan ırklarının korunmasına büyük önem verdiklerini ve ıslah çalışmalarını desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı, yerli sığır ırklarından olan “Güney Anadolu kırmızısı (GAK)” ve “yerli kara” ırkı sığırların gen kaynaklarının korunması ve süt-et verimlerinin artırılması amacıyla halk elinde ıslah projesi başlattı. Projenin hedefi, küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi olumsuz etkilerden kaynaklanan şartlara uyum sağlamış, hastalıklara dayanıklı sığır ırklarının geliştirilmesi ve ıslah edilmesidir.

Tarım araştırmaları ve politika genel müdürlüğü (TAGEM) tarafından yürütülen “Hayvan Gen Kaynaklarının Korunması ve Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa ve Ankara gibi illerde yerli sığır ırklarının ıslahı gerçekleştirilecek. Bu projeye göre, anaç sığır başına 4 bin lira, yavrularına ise 3 bin 250 lira destekleme ödemesi yapılacak. Bu ıslah projeleri, Türkiye’nin yerli genetik kaynaklarının korunmasının yanı sıra süt ve et gibi verim kabiliyetlerinin artırılmasına da katkı sağlayacak.

Güney Anadolu kırmızısı, bu bölgelerin iklim ve çevre şartlarına uyum sağlamış bir sığır ırkıdır. Renk çeşitliliği olan bu ırk, hem et hem de süt verimi açısından kombine bir verime sahiptir ve düşük kaliteli yemleri iyi değerlendirebilme özelliğine sahiptir. Güney Anadolu kırmızısı, doğa koşullarına, hastalıklara ve açlığa karşı dayanıklıdır. Yavrusunu besleme ve koruma konusunda da başarılıdır. Öte yandan, yerli kara sığır ırkı ise Orta Anadolu Bölgesi’nin iklim ve çevre şartlarına uyum sağlamış bir sığır ırkıdır. Az ot ve samanla beslenen bu ırk, uysal ve kanaatkâr bir hayvandır.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bu ıslah projeleri sayesinde ülkenin genetik kaynaklarının korunduğunu ve Anadolu coğrafyasına uyum sağlamış ırklardan daha yüksek verimler elde edildiğini belirtti. Yumaklı, yerli hayvan ırklarının korunmasına önem verdiklerini ve hayvan yetiştiriciliğinde ıslah çalışmalarının süreklilik kazanmasını hedeflediklerini ifade etti. Halk elinde ıslah projeleriyle üreticilere destek verilmesinin devam edeceğini vurguladı.

Gençlere yatırım yapan kişilere plaket verildi

Sıradaki haber:

Gençlere yatırım yapan kişilere plaket verildi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.