h Dolar 32,8248 % 0.04
h Euro 35,2439 % 0.04
h Sterlin 41,7711 % -0.2
h Altın (Gr) 2.451,13 %-1,53
h BIST100 10.771,36 %0,29
a
  • Vakit
  • Ekonomi
  • Lara Atıksu Arıtma Tesisi’ne Güneş Enerji Sistemi Kuruldu

Lara Atıksu Arıtma Tesisi’ne Güneş Enerji Sistemi Kuruldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Lara Atıksu Tesisi'nde faaliyete geçirdiği güneş enerji santrali ile carbon footprint'u azaltıyor. Proje sayesinde yılda yaklaşık 700 ton karbon emisyonu engellendi ve elektrik maliyeti düşürüldü. Bu çevreci adım, Antalya'nın nötr karbon hedefine doğru ilerlemesini sağlıyor. Lara Atıksu Tesisi'ndeki güneş enerji santrali, 2256 adet panel ve 18 adet inverter ile 1 megawatt gücünde kuruldu. Yılda 1,6 milyon KWH elektrik üretimi planlanan santral, ASAT'a yıllık 6,7 milyon TL ekonomik katkı sağlayacak. Bu projeyle aynı zamanda yaklaşık 59 bin adet ağacın karbon emisyonuna katkı yapılması engellendi. Antalya Büyükşehir Belediyesi, düşük karbonlu bir gelecek için yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı projeleriyle çevresel ve sosyal etkileri dikkate alarak ilerlemeye devam ediyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, çevreye duyarlı projeleriyle nötr karbon Antalya hedefine yaklaşmaktadır. ASAT Lara Atıksu Tesisi’nde faaliyete geçen güneş enerji santrali (GES), elektrik maliyetlerini düşürürken, temiz enerji kullanarak yılda yaklaşık 700 ton karbon salınımını önlemektedir.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, güneş enerjisi santrallerini kullanarak doğaya ve insanlara verdiği sözü tutmaktadır. KDV dahil yatırım bedeli 27 milyon TL olan proje, Antalya Su ve Atıksu İdaresi’ne (ASAT) yılda 6,7 milyon TL ekonomik katkı sağlamaktadır.

Lara Atıksu Arıtma Tesisi’nde kurulan güneş enerji santrali hakkında bilgi veren ASAT Genel Müdürlüğü Elektrik Üretim, Tüketim, İşletme Sorumlusu Mehmet Çapkan, tesisin 1 megawatt gücünde olduğunu belirtmiştir. Yılda 1,6 milyon KWH elektrik üretimi planlanan tesis, 500 konutun elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir.

Çapkan ayrıca, GES tesisinin yılda 6,7 milyon TL ekonomik katkı sağlayacağını ve yaklaşık 700 ton karbon salınımını önleyeceğini ifade etmiştir. Bu miktar, 59 bin ağacın yıllık karbon absorpsiyonuna eşittir. GES’ler, karbon salınımına bağlı iklim değişikliğini azaltmada önemli bir rol oynayan çevreci projelerdir. Antalya Büyükşehir Belediyesi, karbon salınımını azaltmak ve doğa dostu yatırımlara devam etmek amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı projelere odaklanmaktadır.

GAİB, e-ticaret ve e-ihracat alanında eğitim konferansı düzenliyor

Sıradaki haber:

GAİB, e-ticaret ve e-ihracat alanında eğitim konferansı düzenliyor

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.