h Dolar 31,0366 % 0.09
h Euro 33,8028 % 0.09
h Sterlin 39,4202 % 0.53
h Altın (Gr) 2.025,37 %0,37
h BIST100 9.367,23 %0,59
a
  • Vakit
  • Ekonomi
  • Erzincan Tulum Peyniri, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret tescili alan 20. ürünü olma yolunda

Erzincan Tulum Peyniri, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret tescili alan 20. ürünü olma yolunda

Erzincan Tulum Peyniri, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden coğrafi işaret tescili alan 19 ürün arasına girmek için başvuruda bulundu. Erzincan TSO tarafından yapılan açıklamaya göre, peynirin coğrafi işareti zaten Türkiye'de tescillidir ve Avrupa Birliği Komisyonu'na başvuruda bulunulmuştur. Erzincan Tulum Peyniri, bölgenin coğrafi özelliklerinden kaynaklanan özgün lezzeti ve kalitesiyle tanınan bir üründür. Coğrafi işaret tescili, üreticileri haksız rekabetten koruyarak marka değerini artırmak ve pazar payını genişletmek için önemlidir.

Erzincan Tulum Peyniri, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret tescili alan ürünler arasına girmek için başvuruda bulunuldu. Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan açıklamada, Erzincan Tulum Peyniri’nin tescilli ve coğrafi ad korumalı olduğu belirtildi. Peynir için yürütülen literatür çalışmalarında, geçmişinin yaklaşık bir milenyuma uzandığı tahmin edilmektedir. Erzincan’ın özel coğrafyası, mikro iklimi ve doğal bitki örtüsü, Erzincan Tulum Peyniri’nin süt bileşimini etkilemektedir. Peynirin kalitesi ve tipik özellikleri, coğrafi koşullar, iklim, süt hayvanı ve yapılan tekniğin birleşiminden kaynaklanmaktadır. Erzincan Tulum Peyniri, bölgenin ve ülkenin önemli bir ürünüdür.

Avrupa Komisyonu’nda korunması için yapılan çalışmalar sonucunda, Erzincan Tulum Peyniri’nin tescil başvurusu 11 Ocak 2024 tarihinde PDO-TR-03056 numarasıyla kaydedilmiştir. Coğrafi işaretlerin korunması, geliştirilmesi ve geleceğe aktarılması büyük önem taşımaktadır. Bunlar, üreticileri ve tüketicileri haksız rekabete karşı koruyan en önemli araçlardır. Bu nedenle, Türkiye’deki coğrafi işaretli ürünlerin yanı sıra Avrupa Komisyonu’ndan tescil alması büyük önem taşımaktadır. Şu ana kadar Türkiye genelinde 19 ürün, Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret tescili almıştır. Erzincan Tulum Peyniri ise Türkiye’den yapılan 2. tescil başvurusu olarak kaydedilmiştir. Odanın amacı, Erzincan Tulum Peyniri’nin dünya çapında tanınırlığını ve marka değerini artırmak, korumak ve ulusal ve uluslararası arenada pazar payını genişletmektir.

Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret tescili alan diğer ürünler şunlardır: Gaziantep Baklavası, Aydın İnciri, Malatya Kayısısı, Aydın Kestanesi, Milas Zeytinyağı, Bayramiç Beyazı, Taşköprü Sarımsağı, Giresun Tombul Fındığı, Antakya Künefesi, Suruç Narı, Çağlayancerit Cevizi, Gemlik Zeytini, Edremit Zeytinyağı, Milas Yağlı Zeytini, Ayaş Domatesi, Maraş Tarhanası, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Ezine Peyniri, Safranbolu Safranı.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Özdemir’e göre, yayla turizmi geliştirilmeli

Sıradaki haber:

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Özdemir’e göre, yayla turizmi geliştirilmeli

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.