h Dolar 33,1952 % -0.11
h Euro 36,0226 % -0.11
h Sterlin 42,8115 % -0.31
h Altın (Gr) 2.548,96 %-1,98
h BIST100 11.156,20 %0,15
a
  • Vakit
  • Ekonomi
  • Denizli’de fındık ihracatı hızla artıyor

Denizli’de fındık ihracatı hızla artıyor

Denizli'de fındık ve mamulleri ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 12 artarak 8,3 milyon dolar değerine ulaştı. DENİB Başkanı Memişoğlu, Denizli'nin iç fındık üretiminin yüzde 80'ini ve kabuklu işlenmiş fındık ihracatının ise yüzde 20'sini gerçekleştirdiğini belirtti. Türkiye, fındık üretiminde ve ihracatında dünya lideri konumunda bulunuyor. Türkiye genelinde 2023 yılında 1,9 milyar dolar değerinde fındık ihracatı yapıldı. Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Memişoğlu, Denizli'nin tarım sektöründe önemli bir rol oynadığını ve güçlü sanayi altyapısıyla daha fazla katma değerli ürün ihracatı yapacaklarına inandığını söyledi.

Denizli’de 2023 yılında fındık ve mamulleri ihracatı yüzde 12 artışla 8,3 milyon dolar değerine ulaştı. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, ilin iç fındık ihracatında yüzde 80 oranında, kabuklu ve işlenmiş fındık ihracatında ise yüzde 20 oranında olduğunu belirtti. Memişoğlu, “Dünyanın farklı ülkelerine fındık ihracatı yapıyoruz” dedi.

Türkiye, dünya genelinde fındık üretimi ve ihracatında lider konumda yer alıyor. 2023 yılında ülke genelinde 1,9 milyar dolar değerinde fındık ihracatı gerçekleştirildi. Türkiye’de fındık üretiminin yüzde 85’i Karadeniz Bölgesi’nde gerçekleşirken, Denizli’de ise yıllık yaklaşık 20 ton üretim gerçekleşti. Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Memişoğlu, 8,3 milyon dolarlık ihracatın Denizli için önemli bir başarı olduğunu ifade etti. Memişoğlu, Denizli’nin tarım sektöründe Türkiye için stratejik bir konumda olduğunu ve fındık ihracatıyla önemli bir katkı sağladığını belirtti.

Denizli’den Avrupa Birliği ülkelerine yoğun olarak fındık ve mamulleri ihraç edildiğini dile getiren Memişoğlu, güçlü sanayi altyapıları sayesinde daha fazla katma değerli ürün ihracatı gerçekleştirme potansiyellerinin olduğunu vurguladı. Ayrıca DENİB olarak yaptıkları yurt dışı pazarlama programlarıyla sektör ürünlerini dünyanın her bölgesine ihraç edeceklerine inandığını ifade etti. Denizli’nin farklı sektörlerde ihracat yapabilme ve ürün çeşitliliği ile önemli bir ekonomik değer oluşturduğunu söyleyen Memişoğlu, fındık ve mamullerinin de bu sektörler arasında yer aldığını belirtti ve sektör oyuncularına ve ihracatçı firmalara teşekkürlerini sundu.

OKAF, gençlere ve firmalara yönelik bir fırsat sunuyor

Sıradaki haber:

OKAF, gençlere ve firmalara yönelik bir fırsat sunuyor

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.