h Dolar 33,0621 % -0.02
h Euro 36,2094 % -0.02
h Sterlin 43,0421 % -0.01
h Altın (Gr) 2.617,40 %0,14
h BIST100 11.214,89 %0,73
a
  • Vakit
  • Yaşam
  • MESKİ, yıllık 10 milyon KWH enerji üretimine ulaştı: Güneş ve biyogaz enerji santralleri devrede!

MESKİ, yıllık 10 milyon KWH enerji üretimine ulaştı: Güneş ve biyogaz enerji santralleri devrede!

Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı MESKİ, güneş enerji santralleri ve biyogaz enerji santralleri kullanarak yılda yaklaşık 10 milyon kWh enerji üretiyor. MESKİ, su depolarındaki enerji tüketimini güneş enerji santralleriyle karşılarken, atık su arıtma tesislerinin enerjisi ise biyogaz enerji santralleriyle sağlanıyor. Bu sayede MESKİ, toplamda 66 bin hanenin bir aylık elektrik ihtiyacına eşdeğer enerji üretiyor ve yaklaşık 11 bin 840 ağacın kurtarılmasını sağlıyor. MESKİ, gelecek yıllarda toplam elektrik tüketiminin yüzde 21'ini yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmeyi hedefliyor. Enerji yönetim sisteminde iyileştirmeler yapılıyor ve veri analizleri ile enerji tüketimi yönetiliyor.

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ), Güneş Enerji Santralleri (GES) ve Biyogaz Enerji Santralleri kullanarak yılda yaklaşık 10 milyon kWh enerji üretiyor. Vakit.com.tr olarak sizlere bu önemli haberin özgün detaylarını sunuyoruz.

MESKİ’nin yaptığı açıklamaya göre, Toroslar, Tarsus ve Yenişehir ilçelerinde bulunan su depolarındaki enerji tüketimi, 2.82 MWp gücündeki çatı tipi güneş enerji santralleriyle karşılanıyor. Ayrıca MESKİ, atık su arıtma tesislerinin enerjisini de biyogaz enerji santralleri kullanarak sağlıyor.

2023 yılında yaklaşık 10 milyon kWh elektrik üreten MESKİ, bu enerjiyi kritik tesislerinde kullanıyor. Bu üretim, yaklaşık 66 bin hanenin bir aylık elektrik ihtiyacına denk geliyor ve 4 bin 866 ton karbondioksit salınımının engellenmesini sağlayarak 11 bin 840 ağacın kurtarılmasına yardımcı oluyor.

MESKİ, projeleriyle toplam elektrik tüketiminin yüzde 21’ini yenilenebilir enerjiyle karşılamayı hedefliyor. Ayrıca, işletme binalarında enerjinin verimli kullanılması için TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi gerekliliklerini uygulayarak enerji verimliliğini artırmayı amaçlıyor.

MESKİ Elektrik Merkezleri Dairesi Başkanı Hasan Apçin, “Enerji tüketimi verileri, su temini ve atık su bertarafı gibi işletme verileriyle birlikte enerji yönetim platformunda analiz edilerek, enerji tüketimi kontrol altına alınmakta ve enerji yönetim sistemi performansında sürekli iyileştirmeler yapılmaktadır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

MESKİ’nin bu yenilikçi ve çevreci enerji üretim projesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürülebilir enerji politikalarını da destekliyor.

Kartal Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, yaralı bir akbaba için tedavi sürecine başladı.

Sıradaki haber:

Kartal Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, yaralı bir akbaba için tedavi sürecine başladı.

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.