h Dolar 33,0628 % 0.07
h Euro 36,1283 % 0.07
h Sterlin 42,9398 % 0.11
h Altın (Gr) 2.568,96 %0,31
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Yaşam
  • Karla kaplı Spil Dağı’nda yaşayan yaban hayvanlarına önem veriliyor

Karla kaplı Spil Dağı’nda yaşayan yaban hayvanlarına önem veriliyor

Manisa'da Spil Dağı Milli Parkı'nda yoğun kar yağışı sebebiyle yılkı atları, kızıl geyikler ve diğer yaban hayvanları yiyecek bulmakta zorlanıyor. Manisa Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri, hayvanların beslenmelerine yardımcı olmak için yemleme çalışmalarına başladı. Bugün, atlar ve yaban hayvanlarının yoğun olduğu bölgeye ot-yonca ve ekmek bırakıldı. Yem çalışmaları, hayvanların hayatta kalabilmesi için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Yapılan çalışmalar, fotokapanlar ve diğer izleme teknikleriyle takip edilerek değerlendirilecek.

Spil Dağı Milli Parkı’nda Kar Yağışı Nedeniyle Yılkı Atları ve Yaban Hayvanları İçin Yemleme Çalışması Yapıldı

Manisa’nın bin 517 metre rakıma sahip olan Spil Dağı Milli Parkı, yoğun kar yağışı sonucunda beyaz bir örtüyle kaplandı. Kar nedeniyle yem bulmakta güçlük çeken yılkı atları, kızıl geyikler ve diğer yaban hayvanlarını korumak amacıyla Manisa Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından yemleme çalışması gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü ekipleri, Spil Dağı Milli Parkı’nın yılkı atı, kızıl geyik, kurt, tilki, tavşan, domuz, sansar gibi birçok yaban hayvanının sıkça bulunduğu bölgelerine yem bıraktı. Kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için düzenli olarak gerçekleştirilen yemleme çalışmaları kapsamında özellikle atların ve yaban hayvanlarının yoğunlukta olduğu Merdivencik mevkiine 2 ton ot-yonca ve 200 kilogram ekmek bırakıldı. Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, olumsuz kış şartlarının yaşandığı dönemlerde özellikle otla beslenen yaban hayvanlarının hayatta kalabilmesi için doğaya yem bırakmanın önemine vurgu yapıldı. Ayrıca yemleme çalışmalarının uygulandığı alanlar fotokapan, ayak izi, dışkı ya da uzaktan gözlem yöntemleriyle takip edilerek, çalışmanın amacına ulaşıp ulaşmadığı değerlendirilecek.

Kayak severler pistleri işgal etti

Sıradaki haber:

Kayak severler pistleri işgal etti

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.