h Dolar 32,9195 % -0.4
h Euro 35,8785 % -0.4
h Sterlin 42,5764 % -0.34
h Altın (Gr) 2.526,98 %-0,93
h BIST100 11.172,75 %0,15
a
  • Vakit
  • Yaşam
  • Beyşehir’de balık tüketiminde boy sınırlamasına dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı

Beyşehir’de balık tüketiminde boy sınırlamasına dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, vatandaşlara balık boy limitine dikkat etmeleri ve balıkları tüketmemeleri çağrısı yapıldı. Beyşehir Gölü'nde yapılan denetimlerde, balıkçı tekneleri, balık alım noktaları ve satış yerleri kontrol edildi. Denetimlerde, sazan balığı için 40 santim, sudak ve kadife sazanı için 26 santim, tatlı su kefali balığı için de 20 santim boy limitinin olduğu hatırlatıldı. Balıkların bu limitlerin altında satın alınması ve tüketilmesi cezai müeyyide gerektiriyor. Halktan da balık boyutuna dikkat etmeleri istendi.

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, halka, boy limiti altında olan balık satın alınmaması ve tüketilmemesi çağrısı yapıldı. Beyşehir Gölü, Türkiye’nin önemli tatlı su balıkçılığı üretim merkezlerinden biridir ve serbest dönem avcılığı denetimleri devam etmektedir. Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen denetimlerde, su ürünleri kontrol ekipleri, balıkçı tekneleri, balık alma kantarları ve perakende satış noktalarını denetlemektedir. Denetimler sırasında, balık boyut sınırlarına uyulup uyulmadığı da ölçümlerle incelenmekte olup, sazan balığı için 40 cm, sudak ve kadife sazan balığı için 26 cm, tatlı su kefali balığı için ise 20 cm boy limiti olduğu hatırlatılmıştır. Bu boyutlardan daha küçük balıkların avlanmasının cezai yaptırımlara tabi olduğu tekrar vurgulanmıştır. Yapılan açıklamada, denetimlerde su ürünleri kanunu kapsamında balıkçılara gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı belirtilmiştir. Ayrıca, sürdürülebilir su ürünleri ticaretinin ve göllerimizdeki balık popülasyonunun korunmasının yasaklara uyumla mümkün olduğu vurgulanmış ve vatandaşlardan belirtilen boyutun altında olan balıkları tüketmemeleri konusunda duyarlı olmaları rica edilmiştir.

Efteni Gölü’nde kuş popülasyonu sayıldı

Sıradaki haber:

Efteni Gölü’nde kuş popülasyonu sayıldı

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.