h Dolar 30,9610 % 0.15
h Euro 33,4875 % 0.15
h Sterlin 39,0774 % 0.08
h Altın (Gr) 2.018,26 %0,33
h BIST100 9.343,07 %-0,02
a
  • Vakit
  • Yaşam
  • Başkan Altay, “Geçen bir yıl içerisinde altı tesisimizde toplamda 68 milyon 818 bin 974 kilovat saatlik elektrik enerjisi üreterek önemli bir başarı elde ettik.” açıklamasında bulundu.

Başkan Altay, “Geçen bir yıl içerisinde altı tesisimizde toplamda 68 milyon 818 bin 974 kilovat saatlik elektrik enerjisi üreterek önemli bir başarı elde ettik.” açıklamasında bulundu.

Konya Büyükşehir Belediyesi, enerji ihtiyacını karşılamak ve küresel iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunmak amacıyla çevre dostu projeler gerçekleştiriyor. Metan gazından elektrik üreterek yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanma örneği gösteren belediye, 2023 yılında 68 milyon 818 bin 974 kilovat elektrik üretti. Ayrıca tıbbi atıkların sterilizasyonunu gerçekleştiren tesiste yıllık 3 bin ton atık sterilize ediliyor. Çeltik ilçesine ise katı atık aktarma merkezi kuruldu.

Konya Büyükşehir Belediyesi, çevre dostu projeleriyle dikkat çekiyor. Enerji ihtiyacını karşılamak ve sürdürülebilir bir çevre için küresel iklim değişikliği ile mücadele etme konusunda etkin rol oynuyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, küresel iklim değişikliğinin çevreye yönelik tehditlerin en büyüklerinden biri olduğunu belirtti ve belediye olarak ulusal ve uluslararası platformlarda önemli çalışmalar yaptıklarını vurguladı. “Konya Modeli Belediyecilik” anlayışıyla çevreci yatırımlar, doğa koruma ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda Türkiye’ye örnek projeler gerçekleştirdiklerini ifade etti. Bu projeler arasında metan gazını elektrik enerjisine dönüştürmek de yer alıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Katı Atık Düzenli Depolama Sahası, Cihanbeyli, Ereğli, Akşehir katı atık depolama sahalarında ve Aslım Katı Atık Sahası’nda metan gazını elektrik enerjisine dönüştürerek enerji üretiyor. Başkan Altay, şehirlerin küresel arenadaki rolünün büyük önem taşıdığını ve yenilenebilir enerji kaynaklarının çok değerli olduğunu belirtti. 2023 yılında sadece metan gazından 68 milyon 818 bin 974 kilovat elektrik enerjisi ürettiklerini açıkladı. Bugüne kadar tesislerinde üretilen elektrik miktarının ise 719 milyon 541 bin 960 kilovatsaat olduğunu vurguladı. Başkan Altay, doğayı korurken ekonomiye de katkı sağlama konusunda önemli projeler gerçekleştireceklerini belirtti.

Başkan Altay ayrıca Konya Katı Atık Düzenli Depolama ve Enerji Üretim Tesisi bünyesinde Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinin bulunduğunu ve orada tıbbi atıkların sterilizasyon işlemini gerçekleştirdiklerini söyledi. Lisanslı 4 araç ve 2 sterilizatör ile günlük toplam 10 ton tıbbi atığın sterilizasyonunun yapıldığını ifade etti. Yıllık olarak sterilize ettikleri atık miktarının 3 bin tonun üzerinde olduğunu bildirdi.

Bununla birlikte Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu, Altınekin, Kulu, Cihanbeyli ve Sarayönü’nden sonra Çeltik ilçesine de katı atık aktarma merkezi kazandırdı. Çeltik’teki tesis ayrıca Yunak ve Tuzlukçu’ya da hizmet verecek.

Kastamonu Valiliği, yoğun kar yağışı beklentisiyle ilgili uyarıda bulundu.

Sıradaki haber:

Kastamonu Valiliği, yoğun kar yağışı beklentisiyle ilgili uyarıda bulundu.

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.