h Dolar 33,0278 % 0.02
h Euro 36,0412 % 0.02
h Sterlin 42,9536 % -0.02
h Altın (Gr) 2.569,89 %0,01
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Türkiye
  • Yurt içinde büyük yankı uyandıran Türkiye’nin tarihi uzay yolculuğu, dünya medyasında da geniş yankı buldu

Yurt içinde büyük yankı uyandıran Türkiye’nin tarihi uzay yolculuğu, dünya medyasında da geniş yankı buldu

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın görev aldığı Axiom-3 uzay misyonu başladı. Gezeravcı, SpaceX'in Dragon uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderildi. Türkiye'nin ilk astronotunun uzay yolculuğu dünya çapında geniş yer buldu. Haber ajansları ve medya kuruluşları, Türkiye'nin tarihi yolculuğuna dikkat çekti ve Gezeravcı'nın Türkiye'nin ilk insanlı uzay uçuşunda görevlendirildiğini belirtti. Astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu'na cumartesi günü ulaşması bekleniyor.

Türkiye’nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı’nın Axiom-3 uzay misyonuyla uzaya gönderilmesi dünya gündemine damga vurdu. Türkiye’nin gururu Alper Gezeravcı’nın da yer aldığı Axiom-3 ekibi, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarılı bir şekilde fırlatılan SpaceX’in Dragon uzay aracıyla yörüngeye taşındı. İngiliz Daily Mail, “Elon Musk’ın SpaceX’ı, tamamı Avrupalı olan ilk özel mürettebatıyla NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderiyor” başlığıyla haberini duyurdu. Aynı şekilde İngiliz haber ajansı Reuters, “Türkiye’den ilk astronotu taşıyan mürettebat, uzay istasyonuna doğru yola çıktı” başlıklı haberinde Türkiye’nin adını duyurdu. CNN International ise “SpaceX, Avrupa özel uzay misyonuyla ilk Türk astronotu gönderdi” ifadelerine yer verdi. ABD merkezli NBC haber kanalı ise “İsveç, İtalya ve Türkiye’nin ilk astronotu uzaya gönderildi” başlığıyla Türkiye’nin astronotunu haberine taşıdı. Hindistan Times of India da “Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın Avrupalı mürettebatla uzay yolculuğu dönüm noktası” diyerek bu önemli olayı okuyucularıyla paylaştı. Tüm haberlerde Türkiye’nin ilk astronotuna vurgu yapılırken, ekip üyelerinin Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 2 hafta kalacakları bilgisi de verildi.

Sultangazi’de Kadınların Düzenlediği Özgür Filistin Sergisi

Sıradaki haber:

Sultangazi’de Kadınların Düzenlediği Özgür Filistin Sergisi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.