h Dolar 33,0580 % 0.05
h Euro 36,1080 % 0.05
h Sterlin 42,9462 % 0.12
h Altın (Gr) 2.563,08 %0,08
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Türkiye
  • Lahey’deki soykırım davası sürecinde ikinci gün: İsrail savunma sunumu yaptı

Lahey’deki soykırım davası sürecinde ikinci gün: İsrail savunma sunumu yaptı

Güney Afrika'nın İsrail'e açtığı soykırım davasının ikinci günündeki duruşma, İsrail'in sözlü savunmasıyla başladı. İsrail Dışişleri Bakanlığı Hukuk Danışmanı Tal Becker, Gazze'deki iddiaların gerçek dışı olduğunu ve İsrail'in kendini meşru bir şekilde savunduğunu belirtti. Güney Afrika tarafı ise İsrail'in Gazze'deki saldırılarının soykırım teşkil ettiğini ortaya koyarak, acilen durdurulması için tedbir talep etti. Uluslararası Ceza Mahkemesi de İsrail'in savaş suçu ve soykırımıyla ilgili kanıtların toplanması amacıyla bir dijital platform kurdu.

İsrail’in Soykırım Davasının İkinci Günü Başladı: İsrail Savunmasını Yaptı

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Gazze’deki katliamlarla ilgili İsrail’e açtığı soykırım davasının ikinci günündeki duruşma, İsrail’in sözlü savunmasıyla başladı. Hollanda’nın Lahey kentinde Birleşmiş Milletler’in en üst mahkemesi olan Uluslararası Adalet Divanı’nda görülen davada, İsrail Dışişleri Bakanlığı Hukuk Danışmanı Tal Becker açılış konuşmasını yaptı. Becker, İsrail’in Gazze’deki operasyonlarının kanunlara uygun olduğunu iddia ederek, iddiaların gerçekliğinden uzak olduğunu söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Hukuk Danışmanı Tal Becker, soykırım sözleşmesini uluslararası toplumun “Yahudi halkına Holokost’un bir daha asla tekrarlanmayacağı” şeklinde verdiği bir söz olarak tanımlayarak, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin açtığı bu davanın sözleşmenin özüne ihanet olduğunu ileri sürdü. Becker, davanın İsrail’in kendini meşru bir şekilde savunma hakkını hedeflediğini iddia etti ve başvurunun reddedilmesini talep etti.

Davanın ilk gününde Güney Afrika Cumhuriyeti heyeti, İsrail’in Gazze’deki saldırılarının soykırım teşkil ettiğini kanıtlamak için konuyla ilgili gerekçeleri ve delilleri mahkemeye sunmuştu. Heyet, İsrail’in saldırıları sonucunda 10 binden fazla çocuğun ve 23 binden fazla kişinin öldüğünü, 59 binden fazla kişinin ise yaralandığını belirtti. Güney Afrika tarafı, İsrail’in saldırılarının derhal durdurulması için acil önlemler alınmasını talep etti. İsrail ise iddiaları reddetti.

Bu arada, Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı tarafından İsrail’in işlediği savaş suçları ve soykırım ile ilgili kanıtların toplanması amacıyla dijital bir platform kuruldu. Bu platform sayesinde herkes, UCM tarafından kullanılabilecek bilgileri, video ve görüntüleri de dahil olmak üzere yükleyebilecek. Başvuruların www.justiceforall.org/icc-submissions/ adresinden yapılabileceği belirtildi.

Muğla’da hastanede tedavi gören çocuklar için kitap okuma etkinliği düzenlendi

Sıradaki haber:

Muğla’da hastanede tedavi gören çocuklar için kitap okuma etkinliği düzenlendi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.