h Dolar 32,5110 % 0.68
h Euro 34,9637 % 0.68
h Sterlin 41,4953 % 0.56
h Altın (Gr) 2.403,70 %0,55
h BIST100 10.391,89 %2,23
a
  • Vakit
  • Türkiye
  • Gıda İsrafını Önlemek İçin Minik Öğrenciler, Evdeki Meyvelerden Reçel Yaptı!

Gıda İsrafını Önlemek İçin Minik Öğrenciler, Evdeki Meyvelerden Reçel Yaptı!

Çanakkale'nin Biga ilçesinde bir okulda gerçekleştirilen etkinlikte, Ağaköy ilkokulu öğrencileri evlerindeki meyveleri reçel yaparak gıda israfına dikkat çekti. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü de etkinliğe katılarak öğrencilere destek verdi. Müdür, gıda israfının dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu belirtti ve meyvelerin evde değerlendirilmesini önerdi. Etkinlik, hediyelerin dağıtılmasıyla sona erdi.

Çanakkale’nin Biga ilçesinde Ağaköy 2. Sınıf öğrencileri, gıda israfını engellemek amacıyla evlerinde bulunan meyvelerden reçel yapma etkinliği düzenledi.

Etkinliğe, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, İl Müdür Yardımcısı Latif Candan, ilçe Milli Eğitim Şube Müdürü Tevfik Yıldırım, ilçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca, Ağaköy İlkokul Müdürü Müjdat Kocabıyık, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, “Gıda israfı, dünya genelinde en önemli sorunlardan biri haline gelmiştir. Üretilen gıdaların yaklaşık üçte biri, tedarik zincirinin farklı aşamalarında israf edilerek çevresel ve ekonomik açıdan büyük bir kayıp oluşturmaktadır. Gıda israfının önüne geçmek için atabileceğimiz birçok adım mevcuttur. Alışveriş yaparken ihtiyacımız kadar ürün satın alabilir, yiyecekleri tazeliğini kaybetmeden tüketebiliriz. Evde bulunan meyveleri değerlendirmek de bu adımlardan biridir. Pişirilerek, kurutularak veya reçel yapılarak meyveler uzun süre saklanabilir ve tazeliğini koruyabilir. Bu amaçla, gıda israfını vurgulamak ve öğrencilerde farkındalık oluşturmak için bir etkinlik düzenledik. Öğrencilere evlerinde bulunan meyvelerden reçel yapmayı öğrettik. Etkinlik sayesinde öğrenciler hem eğlenceli vakit geçirdi hem de gıda israfının önemini öğrendi” diye konuştu.

Etkinlik, çocuklara hediyelerin verilmesinin ardından sona erdi.

Lapseki Belediyesi, yarıyıl tatilinde çocukların yüzünü güldürecek bir şenlik düzenliyor.

Sıradaki haber:

Lapseki Belediyesi, yarıyıl tatilinde çocukların yüzünü güldürecek bir şenlik düzenliyor.

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.