h Dolar 32,8547 % 0.1
h Euro 35,2417 % 0.1
h Sterlin 41,6219 % -0.2
h Altın (Gr) 2.494,24 %0,19
h BIST100 10.739,94 %2,57
a
  • Vakit
  • Türkiye
  • Dünyaya “bedava internet” bağlantısıyla Kemeraltı geliyor

Dünyaya “bedava internet” bağlantısıyla Kemeraltı geliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda gerçekleştirdiği 770 milyon liralık yatırım ile çarşının altyapısını ve üstyapısını yenileyerek 17 noktada ücretsiz internet hizmeti sunan WizmirNet projesini başlattı. Kemeraltı esnafı ve ziyaretçileri ücretsiz internetten memnun, projeden büyük fayda sağlandığı belirtiliyor. Ücretsiz internet, yerli ve yabancı turistlerin en çok zaman geçirdiği bölgelerde sağlanıyor ve yaklaşık 25 binden fazla kişi tarafından kullanılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda gerçekleştirdiği büyük bir yatırım ile altyapıyı ve üstyapıyı yenilemiş ve yeni bir dönem başlatmıştır. Bu yeni dönemde, Kemeraltı’nda bulunan 17 noktada ücretsiz olarak kullanılan WizmirNet projesi hayata geçirilmiştir. İzmir halkı, ücretsiz internet hizmetinden memnun bir şekilde faydalanmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı koruma, yaşatma ve gelecek nesillere aktarma amacıyla 770 milyon lira tutarında bir yatırım yapmıştır. Kemeraltı’nın atık su, yağmur suyu altyapısı, aydınlatma ve elektrik hatları, yol ve teknolojik alt yapı gibi birçok alanını baştan aşağı yenileyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, proje çalışmalarını, 7 gün 24 saat esasına dayanarak ve çarşı esnafının desteğiyle sürdürmektedir. Yepyeni bir dönemin başladığı Kemeraltı’nda, İzmir halkı artık ücretsiz internet hizmeti WizmirNet’ten de faydalanabilmektedir.

Ücretsiz internet hizmeti, 17 farklı noktada sunulmaktadır

İzmirlilerin yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin de zaman geçirdiği Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda, WizmirNet projesi 19 Aralık 2023 tarihinde hizmete başlamıştır. Proje kapsamında Kızlarağası Hanı, Ali Paşa Meydanı, Balıkçılar Meydanı, Sinagoglar Meydanı, Milli Kütüphane Caddesi, Anafartalar Caddesi ve 2 kilometrelik kesintisiz Kemeraltı Çarşı hattında toplamda 17 farklı noktada sistem kurulmuştur. Kullanıcılara 120 Mbps hızında internet erişimi sağlayan WizmirNet hizmeti, devreye alındığı tarihten bu yana 25 binden fazla kişi tarafından kullanılmıştır. Bu süre zarfında, 2 bin 53 GB indirme ve 148 GB yükleme işlemi gerçekleştirilmiştir.

Kemeraltı halkı memnun

Kemeraltı’nda gerçekleştirilen çalışmaları değerlendiren esnaf Celil Ayhan Sulaş, “40 yıldır esnafım. Yapılan tüm yeniliklerden memnunuz. Uzun bir süredir gerçekleştirilemeyen çalışmalar, belediye başkanımız tarafından yapıldı. Bundan sonra bu çalışmaları korumamız önemlidir. Çok memnunuz. 1930’larda yapılan boruları gördük. O yıllardan bu yana gerçekleştirilmeyen bir hizmeti belediye başkanımız yerine getirdi. Bu hizmetlerin devam etmesini diliyoruz. Ücretsiz internet hizmetinden de çok memnunuz, teşekkür ederiz” şeklinde konuştu. Vatandaşlardan Kevser Bozdemir Aslan, “Çok faydalı bir hizmet, konuklarımız da sık sık kullanıyor. Özellikle turistler. Ücretsiz internet hizmetinin olması, şehrimiz için çok önemlidir, özellikle turistik bölgelerde bulunması da önemlidir” dedi. 30 yıldır esnaflık yapan Kemal Çetin ise, “Kemeraltı’nda önceden sık sık sel baskınları yaşanıyordu, sorunlar vardı. Şimdi bu sorunların büyük bir çoğunluğu çözüldü. Belediye başkanımız Tunç Soyer, yolları, interneti, sel sorununu ve diğer problemleri çözdü. Ücretsiz internet hizmeti harika bir şey. Turistler ve esnaf için çok sevindirici bir durum. Böyle bir hizmetin olmasından gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, Şeker Aile Sağlığı Merkezi’ni denetledi

Sıradaki haber:

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, Şeker Aile Sağlığı Merkezi’ni denetledi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.