h Dolar 33,0811 % 0.1
h Euro 36,1010 % 0.1
h Sterlin 43,0053 % 0.15
h Altın (Gr) 2.562,78 %0,07
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Türkiye
  • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Şifa Hastanesi’nin tekrar faaliyete geçtiğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Şifa Hastanesi’nin tekrar faaliyete geçtiğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü, Gazze Şeridi'ndeki Şifa Hastanesi'nin tıbbi malzeme ve yakıt alımının ardından kısmen faaliyete geçtiğini duyurdu. Hastaneye ulaşmayı başaran DSÖ ekibi ve partnerlerinin, bin yaralı ve 100 diyaliz hastasını tedavi edecek yaklaşık 9,300 litre yakıt ve tıbbi malzeme teslim ettiği belirtildi. Şu anda hastanede 60 sağlık personeli, 40 yatak, acil servis, ameliyathane, kadın doğum servisi, hemodiyaliz ünitesi, laboratuvar ve radyoloji servisi faaliyet gösteriyor. Tıbbi malzeme, yakıt, yiyecek ve su temininde sürekli ve güvenli erişimin önemine vurgu yapıldı. İsrail, kasım 2023'te Hamas'ın askeri amaçlar için kullandığını iddia ederek Şifa Hastanesi'ni kuşatmış ve tahliye ettirmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi’nde tıbbi malzeme ve yakıt teslimatının sağlanmasının ardından kısmi olarak yeniden hizmet vermeye başladığını duyurdu. Gazze Şeridi’nde İsrail’in saldırıları nedeniyle boşaltılan Şifa Hastanesi’ne yapılan bu tıbbi malzeme ve yakıt yardımı ile hastane tekrar faaliyete geçti. DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ ekibi ve ortaklarının ulaşmayı başardığı hastaneye bin yaralı ve 100 diyaliz hastasını tedavi etmek için 9 bin 300 litre yakıt ve tıbbi malzeme sağlandığını belirtti.

Hastanede şu anda 60 sağlık personeli bulunmakta olup, 40 yatak, acil servis, 4 ameliyathane, kadın doğum servisi, hemodiyaliz ünitesi, laboratuvar hizmeti ve radyoloji servisi gibi birimler faaliyet göstermektedir. Ghebreyesus, “Hizmetlerin kısmi olarak yeniden başlaması, yakıt ihtiyacının artması ve tıbbi malzeme talebinin artması anlamına geliyor” dedi.

Sağlık çalışanlarının hastaları tedavi edebilmesi için sürekli ve güvenli erişimin sağlanması amacıyla tıbbi malzeme, yakıt, yiyecek ve su tedarikinin devam etmesinin önemli olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, İsrail’in 2023 Kasım’ında Şifa Hastanesi’ni askeri amaçlarla kullanıldığı ve altında bir tünel olduğu iddiasıyla kuşattığını ve binlerce sivil ve hastanın tahliye edildiğini hatırlattı.

Esenyurt Belediyesi, kandil simidi dağıtarak vatandaşları sevindirdi

Sıradaki haber:

Esenyurt Belediyesi, kandil simidi dağıtarak vatandaşları sevindirdi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.