h Dolar 31,1996 % 0.17
h Euro 33,8439 % 0.17
h Sterlin 39,5283 % 0.05
h Altın (Gr) 2.038,37 %0,28
h BIST100 9.062,36 %-1,28
a
  • Vakit
  • Türkiye
  • Ayasofya Camii’nde 15 Ocak’ta yeni düzenleme başlıyor

Ayasofya Camii’nde 15 Ocak’ta yeni düzenleme başlıyor

Ayasofya Camii'nde ziyaretçi ayrımı çalışmaları tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un başlattığı restorasyon ve koruma çalışmaları kapsamında ziyaretçiler için hazırlanan galeri katında bilet gişesi hizmete girecek. Ayasofya'ya yapılan güvenlik önlemleri arasında güvenlik kameraları, yangın algılama ve acil anons sistemleri bulunuyor. Caminin mermer kaplama ve ahşap korkulukları da restorasyon ve koruma çalışmalarıyla yenilendi. Bakan Ersoy'un duyurduğu yeni ziyaretçi yönetim planıyla tarihi camide uzun kuyruklar oluşmayacak ve girişler kontrollü şekilde sağlanacak. Turistler galeri katını ziyaret ederek cami harim katı ile Osmanlı Dönemi eklerini, Bizans Dönemi mozaiklerini inceleyebilecek. 15 Ocak'ta başlayacak olan yeni uygulama turistlere ibadet ortamını bozmadan ziyaret imkanı sunacak ve QR kod uygulamasıyla 23 dilde bilgi alabilecekler.

Ayasofya’da İbadet ve Ziyaretçilerin Ayrı Seçimleri Tamamlandı

İstanbul’daki Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde ibadet edenlerle kültürel amaçla ziyarete gelen yabancıların girişlerini ayırmak için çalışmalar tamamlandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde başlattığı restorasyon ve koruma çalışmaları kapsamında, ziyaretçiler için hazırlanan galeri katı için bilet gişesi, III. Ahmet Çeşmesi karşısına konumlandırılarak 15 Ocak’ta hizmete açılacak. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi boyunca koruyucu önlemlerin alındığına ek olarak, güvenlik kameraları, yangın algılama ve acil anons sistemleri de kuruldu. Caminin galeri katındaki mermer kaplamalar ve ahşap korkuluklar ise restorasyon uzmanları tarafından Bilim Kurulu’nun onayı ve danışmanlığıyla temizlik ve koruma çalışmaları yapıldı.

Bakan Ersoy’un daha önce duyurduğu ziyaretçi yönetim planı uygulaması sayesinde, artık tarihi camide uzun kuyruklar oluşmayacak. Tarihi caminin güney cephesindeki II. Beyazıd minaresi altındaki tünel ve giriş rampası aracılığıyla kontrollü girişler yapılacak ve ziyaretçiler galeri katına taşınacak. Galeri bölümünde turistler, cami harim katıyla Osmanlı Dönemi eklerini görme imkanı bulacaklar. Ayrıca, bu bölümdeki Bizans Dönemi mozaiklerini inceleyebilecekler.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde 15 Ocak’ta başlayacak olan yeni uygulama ile turistler camideki ibadet ortamını bozmadan ziyaretlerini gerçekleştirebilecekler. Ayrıca QR kod uygulamasıyla hayata geçirilen kulaklıklı sistem sayesinde ziyaretçiler, cep telefonlarının kulaklıklarını veya sağlanacak tek kullanımlık kulaklıkları kullanarak sessiz bir ortamda 23 dilde bilgi alabilecekler.

Başkan Sengel: Kentin her bir detayını incelikle işlemek büyük bir öneme sahiptir

Sıradaki haber:

Başkan Sengel: Kentin her bir detayını incelikle işlemek büyük bir öneme sahiptir

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.