h Dolar 33,0628 % 0.07
h Euro 36,1283 % 0.07
h Sterlin 42,9398 % 0.11
h Altın (Gr) 2.568,96 %0,31
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Türkiye
  • Amazon ormanlarında tarih öncesine ait bir şehir keşfedildi

Amazon ormanlarında tarih öncesine ait bir şehir keşfedildi

Amazon ormanlarında devasa antik bir kent bulundu. Ekvador'un Upano bölgesinde yer alan bu antik kent, bir yanardağın gölgesinde yer alıyor ve evler ile meydanlar arasında şaşırtıcı bağlantı yolları ve kanallar bulunuyor. Arkeologlar, antik şehrin yaklaşık 2.500 yıl önce kurulduğunu ve yaklaşık bin yıl sürdüğünü öne sürüyor. 10 bin kişinin yaşadığı tahmin edilen bu antik kent, Amazon kültürüne yönelik bakışımızı değiştiriyor. Arkeologlar, havadan lazer teknolojisi kullanarak 300 kilometrekarelik alanda kazı çalışmaları ve kalıntıları tespit etti.

Amazon ormanlarında binlerce yıldır yeşil bitki örtüsü ile kaplanmış devasa bir antik kent keşfedildi. Ekvador’un Upano bölgesinde bulunan bu antik kentin, zengin topraklar üzerinde ancak aynı zamanda bir yanardağın gölgesinde yer aldığı belirlendi. Arkeologlar, evlerin ve meydanların şaşırtıcı yollar ve kanallarla birbirine bağlandığını ortaya çıkardı. Antik kentin, yaklaşık 2 bin 500 yıl önce kurulduğu ve insanların yaklaşık bin yıl boyunca burada yaşadığı düşünülüyor. Yaşayanlarının sayısı tam olarak bilinmese de, bilim adamları bu antik kentte yaklaşık 10 bin kişinin yaşamış olabileceğini tahmin ediyor.

Fransa Ulusal Bilim Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Stephen Rostain, “Bu keşif, Amazon kültürüne bakışımızı değiştiriyor. Bu antik kent, diğer bildiğimiz Amazon yerleşkelerinden çok daha eski. Avrupalı bir medeniyet anlayışına sahibiz ancak bu keşif, medeniyet ve kültür hakkındaki bakış açımızın yeniden şekillenmesi gerektiğini gösteriyor. Çok sayıda insanın karmaşık şehir yaşamını sürdürdüğünü gösteren bu keşif, Amazon kültürü hakkındaki bilgilerimizi değiştiriyor” diye açıklamada bulundu.

Arkeologlar, çalışmalarını 300 kilometrekarelik bir alanda gerçekleştirdi. Bu çalışmalarda, hava lazer teknolojisi kullanılarak yoğun bitki örtüsü ve ağaçların altında kalan kalıntılar da tespit edildi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, Vali Çiçek başkanlığındaki İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Toplantısı’na iştirak etti

Sıradaki haber:

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, Vali Çiçek başkanlığındaki İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Toplantısı’na iştirak etti

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.