h Dolar 33,1952 % -0.11
h Euro 36,0226 % -0.11
h Sterlin 42,8115 % -0.31
h Altın (Gr) 2.548,96 %-1,98
h BIST100 11.156,20 %0,15
a
  • Vakit
  • Türkiye
  • Almanya’da çiftçiler, hükümete istifa çağrısında bulunuyor

Almanya’da çiftçiler, hükümete istifa çağrısında bulunuyor

Almanya'nın başkenti Berlin'de çiftçiler, hükümetin tarımsal sübvansiyonları kademeli olarak kaldırma kararına karşı protesto gerçekleştirdi. Çiftçiler, Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner'in konuşmasını yuhalayarak istifa çağrısı yaptı. Protesto sırasında traktörleriyle Brandenburg Kapısı'nın önünde toplanan çiftçiler, yaklaşık 6 bin araçla trafiği etkiledi. Hükümetin sübvansiyon kesintilerini geri çekmesini talep eden çiftçiler, gelir kaybı yaşadıklarını ve rekabetçi konumlarını kaybedeceklerini savunarak istifa çağrısında bulundu. Çiftçi Federasyonu Başkanı Joachim Rukwied, vergi artışlarının iptal edilmesini istedi ve vergi artırım tekliflerini geri çekmeleri halinde uzlaşabileceklerini belirtti. Protesto sırasında Bakan Lindner, yuhalandı ve çiftçiler tarafından istifa çağrılarıyla karşılandı. Tarım ve diğer örgütlerin yer aldığı ittifak, federal hükümetin tarım politikasına karşı yeni eylemler yapılması çağrısında bulundu. 20 Ocak'ta yapılan konferans sırasında ve Yeşil Hafta Tarım Fuarı sırasında da eylemler gerçekleştirildi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de çiftçiler, hükümetin tarımsal sübvansiyonlarını kademeli olarak kaldırma kararını protesto ederek istifa çağrısında bulundu. Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner’in konuşmasına katılan çiftçiler, onu yuhaladı.

Almanya’da çiftçiler, hükümetin tarımsal sübvansiyonlarını kademeli olarak kaldırma kararına tepki göstermek için başkent Berlin’de toplandı. Çiftçiler, Brandenburg Kapısı’nın önünde traktörleriyle bir araya geldi. Polis, daha fazla traktör kabul etmeyeceklerini duyururken, nakliyeciler ve diğer meslek grupları da çiftçilerin eylemine destek verdi. Çiftçiler, 17 Haziran Caddesi’ni ve çevresindeki yolları trafiğe kapatarak yaklaşık 6 bin araçla protesto gerçekleştirdi. Bu nedenle Berlin’de trafik sıkışıklığı yaşandı ve otobüs ve banliyö tren seferleri aksadı.

Çiftçiler, sübvansiyon kesintileri nedeniyle gelir kaybı yaşadıklarını ve rekabet güçlerini kaybedeceklerini ifade ederek, hükümetin bu kararını geri çekmesini istedi. Ayrıca, tarımın geleceğini güvence altına almak için üretici fiyatlarının ve adil arazi fiyatlarının sağlanmasını, hayvancılığın yeniden yapılandırılmasını ve çevre dostu arazi kullanımı konusunda yardım talep ettiler.

Çiftçi Federasyonu Başkanı Joachim Rukwied, çiftçilerin üretim yapabilmeleri için vergi artışlarının iptal edilmesi gerektiğini belirtti. Ancak hükümetin tekliflerinin adil olmadığını vurgulayarak, vergi artış tekliflerini geri çekmelerini talep etti. Rukwied, “Yeter artık, bunu kabul etmeyeceğiz” dedi ve Bakan Lindner’i hatırlatarak, “Biz Almanya’nın önemli bir parçasıyız, bunu unutmayın” şeklinde konuştu.

Bakan Lindner ise tarımsal sübvansiyonların kademeli olarak kaldırılmasının planlandığını ve daha fazla hükümet yardımı sözü veremeyeceğini açıkladı. Lindner, çiftçilere işlerine daha fazla özgürlük ve güven sağlayabileceklerini belirtti. Ancak konuşması sırasında çiftçilerin tepkisiyle karşılaşarak yuhalandı.

Tarım ve diğer örgütlerin de yer aldığı ittifak, federal hükümetin tarım politikasına karşı yeni protestolar çağrısında bulundu. 20 Ocak’ta yapılacak olan tarım bakanları konferansı ile eşzamanlı olarak Berlin’deki Yeşil Hafta Tarım Fuarı sırasında tekrar eylem yapılması planlanıyor. Geçtiğimiz yıl federal hükümet, bütçe açığını kapatmak amacıyla tarım sektöründen 920 milyon euro kesinti yapma planı yapmış ve tarım araçlarına yönelik araç vergisi muafiyeti ve tarımsal mazot yakıta yönelik sübvansiyonlar kaldırılma gündemdeydi.

Sakarya Serdivan ilçesinde zabıta ekipleri, market ve fırınlarda denetim gerçekleştirdi

Sıradaki haber:

Sakarya Serdivan ilçesinde zabıta ekipleri, market ve fırınlarda denetim gerçekleştirdi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.