h Dolar 33,0206 % 0.01
h Euro 36,0627 % 0.01
h Sterlin 42,9550 % -0.02
h Altın (Gr) 2.569,79 %0,02
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Sağlık
  • Uzmanlar, mevsimsel grip konusunda ailelere uyarıda bulunuyor

Uzmanlar, mevsimsel grip konusunda ailelere uyarıda bulunuyor

Sonbahar ve kış aylarında viral solunum yolu enfeksiyonlarının arttığına dikkat çeken Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Mustafaoğlu, çocuklarda bu enfeksiyonlardan korunmak için el hijyeninin önemli olduğunu ve okula giden çocuklardan sık sık el yıkamalarını önerdiğini belirtti. Ayrıca, teneffüslerde sınıfların havalandırılması ve toplu alanlarda maske takılmasının da virüslerden korunmada etkili olduğunu vurguladı.

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Mustafaoğlu, Sonbahar ve kış mevsimlerinde viral solunum yolu enfeksiyonlarının arttığına dikkat çekti. Dr. Mustafaoğlu, çocukların okula gittiği dönemde ve kapalı alanlarda daha sık olarak karşılaşılan bu enfeksiyonlardan korunmak için el yıkama, sınıfların havalandırılması ve toplu alanlarda maske takma gibi önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca, yüksek ateş, solunum ve beslenme sorunu gibi durumlarda ailelerin bir uzmana başvurması önerildi.

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Mustafaoğlu, kış mevsiminde çocuklarda viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının arttığını vurguladı. Enfeksiyonlardan korunmak için maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini söyleyen Dr. Mustafaoğlu, çocuklarda yüksek ateş, solunum sorunu ve beslenme sorunu gibi belirtiler görülmesi durumunda ailelerin hemen bir doktora başvurması gerektiğini ifade etti.

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Mustafaoğlu, mevsimsel bir döngü taşıyan üst solunum yolu enfeksiyonlarını açıkladı. Sonbahar ve kış aylarında bu enfeksiyonların daha sık görüldüğünü belirten Dr. Mustafaoğlu, çocukların okula başlaması ve kapalı alanlarda daha uzun süre vakit geçirmesiyle semptomların daha sık ortaya çıktığını söyledi. En sık görülen etkenlerin viral olduğunu belirten Dr. Mustafaoğlu, burun akıntısı, gözlerde akıntı, kas ağrısı, halsizlik ve beslemede azalma gibi semptomların görülebileceğini ifade etti. Evde çocuklara destek tedavisi uygulanabileceğini belirten Dr. Mustafaoğlu, ancak 3 günden uzun süren ateş, beslenme sorunu ve solunum sıkıntısı gibi durumlarda hastaneye başvurulması gerektiğini önerdi.

Dr. Mustafaoğlu, grip olarak bilinen influenza ve solunum sinsityal virüsünün (RSV) mevsimlerde daha sık görüldüğünü söyledi. Evde ateşlenme, solunum ve beslenme sorunu gibi belirtiler görüldüğünde doktora başvurulması gerektiğini belirten Dr. Mustafaoğlu, çocuklardan okula giderken sık sık el yıkanmasını, sınıfların havalandırılmasını ve toplu alanlarda maske kullanılmasını önerdi.

Alanya Belediyesi, geçtiğimiz bir yıl içerisinde 2 bin 300 kişiye ücretsiz diyetisyen hizmeti sağladı.

Sıradaki haber:

Alanya Belediyesi, geçtiğimiz bir yıl içerisinde 2 bin 300 kişiye ücretsiz diyetisyen hizmeti sağladı.

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.