h Dolar 32,4941 % 0.66
h Euro 34,9018 % 0.66
h Sterlin 41,4620 % 0.49
h Altın (Gr) 2.405,13 %0,60
h BIST100 10.391,89 %2,23
a
  • Vakit
  • Sağlık
  • Lazer operasyonu sonrasında göz numarası asla geri dönmez

Lazer operasyonu sonrasında göz numarası asla geri dönmez

Excimer lazer yöntemi, görme bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Geçmişte göz çizdirme olarak bilinen bu işlem, aslında excimer lazer ile yapılmaktadır. Lazer uygulanacak olan korneaya çizik yapmak yerine, göz numaralarını düzelten bir işlem yapılmaktadır. Excimer lazer ameliyatı sonrasında gözün eski numarasına dönmesi mümkün değildir. 18-40 yaş aralığında uygulanabilen bu işlem, uygun hastalara yapılabilir. Göz kuruluğu testleri ve diğer faktörler göz önünde bulundurularak lazer işlemine karar verilir. Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi göz kusurları lazerle düzeltilebilir. Lazer işlemi öncesi detaylı bir göz muayenesi yapılır.

Excimer Lazer, Görme Bozukluklarını Tedavi Ediyor

Son yıllarda dünyada yaygın olarak uygulanan excimer lazer yöntemi, görme bozukluklarının tedavisinde etkili bir çözüm sunuyor. Medicana Sağlık Grubu Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Lütfi Seyrek, bu yöntem hakkında doğru bilinen yanlışları açıkladı ve halk arasında “göz çizdirme” olarak da bilinen excimer lazerin aslında göz numaralarını düzeltme işlemi olduğunu vurguladı.

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme kusurlarının düzeltilmesinde kullanılan excimer lazer, göz numaralarının düzeltilmesini sağlıyor. Op. Dr. Lütfi Seyrek, bu işlemin eskiden korneaya çizikler atılarak gerçekleştirildiğini ve bu yüzden “göz çizdirme” teriminin kullanıldığını belirtti. Ancak günümüzde excimer lazerin kullanıldığı işlemde korneada bir çizik oluşmadığını ve göz numaralarını düzeltmek için yapılan işlemin “excimer lazer” olarak adlandırılmasının daha doğru olduğunu ifade etti.

Op. Dr. Lütfi Seyrek, excimer lazerin genellikle 18-40 yaş aralığındaki hastalara uygulandığını ve işlemden sonra göz numaralarının eski haline dönme ihtimalinin olmadığını belirtti. Excimer lazerin 40 yaş üzerinde de uygulanabileceğini ancak bu durumda yakın görme sorunu nedeniyle operasyon sonrasında yakın gözlüğü kullanılma ihtiyacı olabileceğini söyledi. Excimer lazerin sadece uzak görme bozukluklarının düzeltilmesine yönelik olduğunu ve ilerleyen yaşla birlikte küçük numaraların oluşabileceğini ancak genellikle tekrar gözlük kullanımına ihtiyaç duyulmadığını da ekledi.

Excimer lazer işlemi öncesinde detaylı bir göz muayenesi yapıldığını ve hastanın göz yapısı ve sorunlarına göre işleme karar verildiğini belirten Op. Dr. Lütfi Seyrek, miyop ve astigmat gibi göz kusurlarının yaklaşık olarak hangi seviyelere kadar lazer ile düzeltilebileceğini de açıkladı. Lazer tedavisi, göz kuruluğu ve kornea kalınlığı gibi faktörler değerlendirilerek hastanın durumuna bağlı olarak uygulanıyor.

Excimer lazer yöntemi, görme bozukluklarından muzdarip olanlara kalıcı bir çözüm sunuyor. Uygulamanın doğru bir şekilde yapılması ve hastaların uygunluk kriterlerine göre seçilmesi önemli bir unsurdur.

Dikkat! Yanıklar için diş macunu ve yumurta akı kullanmak risklidir, uzmana göre.

Sıradaki haber:

Dikkat! Yanıklar için diş macunu ve yumurta akı kullanmak risklidir, uzmana göre.

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.