h Dolar 33,0659 % 0.07
h Euro 36,1317 % 0.07
h Sterlin 42,9678 % 0.18
h Altın (Gr) 2.571,46 %0,41
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Sağlık
  • Kızılay, Kan Merkezi’ni yeni adrese taşıdı ve hizmetlerine kaldığı yerden devam ediyor

Kızılay, Kan Merkezi’ni yeni adrese taşıdı ve hizmetlerine kaldığı yerden devam ediyor

Deprem sonrası yıkılan İl Sağlık Müdürlüğü'nün yerine kurulan Kızılay Kan Merkezi hizmete başladı. İl Sağlık Müdürü, kanın sürekli bir ihtiyaç olduğunu belirterek vatandaşları bağış yapmaya çağırdı. Ayrıca grip yoğunluğuna da dikkat çeken müdür, kişisel önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı. Açılışta emeği geçenlere plaket takdim edildi.

Deprem sonrası ağır hasar alan İl Sağlık Müdürlüğü’nün yıkılmasının ardından Kızılay Kan Merkezi açıldı.

Malatya’da 6 Şubat depreminde birçok bina zarar gördü. İl Sağlık Müdürlüğü, ağır hasar alarak yıkıldı. Yıkılan binanın yerine Kızılay Kan Merkezi kuruldu. Kızılay’ın eski yerinin yıkılması nedeniyle sağlık müdürlüğü alanına prefabrik bir merkez inşa edildi. Açılışa, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erhan Berk de katıldı. Berk, kanın sürekli bir ihtiyaç olduğunu belirterek duyarlı herkesi kan bağışında bulunmaya çağırdı.

Berk, asrın felaketinde kan ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu anladıklarını vurguladı. Ülkede uzun süredir kan stoklarında büyük bir azalma olduğuna dikkat çekti. Acil durumlarda sağlık ekiplerinin kan bulmakta zorlandığını ifade etti. Berk, vatandaşları yeni açılan merkeze kan bağışında bulunmaya davet etti.

Düzenli kan bağışının özellikle bazı kronik hastalıkların önüne geçtiği bilimsel olarak kanıtlandığını söyleyen Berk, hemşehrilerini sağlık ve toplum sağlığı açısından kan vermeye çağırdı.

Berk, son zamanlarda hastanelerde artan grip yoğunluğuna da değindi ve vatandaşların önlem almasını istedi. Viral enfeksiyonun Türkiye genelinde ciddi bir artış yaşandığını belirtti. Hasta olan yerlere gitmemeyi ve kendini izole etmeyi önerdi. Malatya’da hasta yoğunluğunun kaldırılamayacak durumda olduğunu belirten Berk, 2019 yılından beri devam eden bir Covid salgını olduğunu ve salgının alevlendiğini söyledi. Bu nedenle kişisel önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı: maske, mesafe ve el hijyeni.

Berk, bu yıl viral enfeksiyonun uzun süreceğini belirtti ve sağlık müdürlüklerine bağlı tüm hastanelerin 7 gün 24 saat hizmet verdiğini söyledi.

Açılışın ardından emeği geçenlere plaket takdim edildi. Törene İl Müdürü Berk’in yanı sıra Kızılay Bölge Müdürü Dr. Serdal Ucuz, Malatya Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Ahmet Barış Turan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar da katıldı.

Kanser taraması programına yoğun katılım

Sıradaki haber:

Kanser taraması programına yoğun katılım

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.