h Dolar 33,0936 % 0.15
h Euro 36,0981 % 0.15
h Sterlin 42,9323 % 0.08
h Altın (Gr) 2.560,33 %-0,03
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Sağlık
  • Hekimler tarafından ‘adenovirüs’ konusunda uyarı geldi

Hekimler tarafından ‘adenovirüs’ konusunda uyarı geldi

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Faruk Atlı, adenovirüs salgını hakkında açıklamalarda bulundu. Virüsün boğaz gıcıklanmasına ve baş-boğaz ağrılarına neden olduğunu belirten Dr. Atlı, maskenin kalabalık ortamlarda kullanılması gerektiğini vurguladı. Ancak adenovirüsün pandemi gibi büyük bir tehdit oluşturmadığını söyledi. Virüsün uzun süren öksürüklere yol açtığını ve süper enfeksiyonlara sebep olabileceğini ifade eden Atlı, antibiyotik tedavisi ve bol sıvı tüketimi ile hastalıktan korunmanın önemli olduğunu belirtti.

Adenovirüs, boğaz ve baş ağrılarının yanı sıra boğaz gıcıklanmasına neden olan bir enfeksiyona yol açabilir. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Faruk Atlı, son günlerde ortaya çıkan adenovirüs salgını hakkında açıklama yaptı. Dr. Atlı, adenovirüsün pandemik özellikler gösterse de ciddi bir tehdit olmadığını belirtti. Bununla birlikte, kalabalık ortamlarda maske kullanılması ve hijyen önlemlerine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Dr. Atlı, adenovirüsün boğazda başlayarak sinüs ve gözlere yerleştiğini söyledi. Özellikle sinüs bölgesine yerleştiğinde süper enfeksiyonlara yol açtığını ve burun tıkanıklığı, öksürük, baş ve boğaz ağrısına sebep olduğunu belirtti. Öksürükler uzun sürebilir ve süper enfeksiyonlar ortaya çıktığında antibiyotik tedavisi gerekebilir. Hastalıktan korunmak için sıvı alımının artırılması ve hijyenin önemli olduğunu da ekledi.

Dr. Atlı, adenovirüsün hızla yayılabildiğini ancak pandemik özelliklere sahip olmadığını ifade etti. Bu tür hastalıkların birçok zararı olabileceğini, ancak iş gücü kaybına yol açma potansiyeli nedeniyle önemli olduğunu söyledi. Doktora başvurmanın önemli olduğunu ve kalabalık yerlerde mutlaka maske kullanılması ve hijyenin önemsenmesi gerektiğini de hatırlattı.

Prof. Dr. Sakallıoğlu: “Orta kulak enfeksiyonu tedavi edilmezse nadiren yüz felci ve menenjite yol açabiliyor”

Sıradaki haber:

Prof. Dr. Sakallıoğlu: “Orta kulak enfeksiyonu tedavi edilmezse nadiren yüz felci ve menenjite yol açabiliyor”

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.