h Dolar 33,0021 % -0.17
h Euro 36,0529 % -0.17
h Sterlin 42,9401 % -0.04
h Altın (Gr) 2.568,35 %0,28
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Sağlık
  • Gebelik sürecinde kasık ağrısını ciddiye alın

Gebelik sürecinde kasık ağrısını ciddiye alın

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Arık, gebelikte kasık ağrılarının genellikle normal olduğunu söylüyor. Ağrının sebepleri arasında idrar yolu enfeksiyonları, böbrek ve bağırsak problemleri ve bel fıtığı yer alabiliyor. Gebelik dönemindeki ağrıların çoğunun bebek büyümesi ve rahmin gerginliklerinden kaynaklandığını belirten Dr. Arık, rahim ağzında açılma, erken doğum veya düşük riski olmadığı durumlarda ağrıların normal kabul edildiğini söylüyor. Ayrıca, gebelik dışı faktörlerin de kasık ağrılarına neden olabileceğini ekliyor. Muayene sonrasında, ağrı hala devam ediyorsa fizik tedavi önerilebiliyor.

Gebelikte Kasık Ağrıları Normal mi? Uzmanlar Açıkladı

Gebelik dönemi, birçok değişime neden olan bir süreçtir ve bu süreçte anne adayları kasık ağrılarıyla sık sık karşılaşabilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Arık, gebelikte kasık ağrılarının genellikle ilk üç ayda ortaya çıktığını ve bazı durumlarda normal kabul edildiğini belirtti. Ancak bu durum, rahim ağzında açılma, erken doğum veya düşük riski olmadığı takdirde geçerlidir.

Kasık ağrıları genellikle idrar yolu enfeksiyonları, böbrek ve bağırsak problemleri veya bel fıtığı gibi faktörlerle ilişkilendirilebilir. Bu konuda bilgi veren Medicana Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Arık, gebelik döneminde kasık ağrısının normal olabileceğini söyledi. Gebelikte kasık ağrısı genellikle bebeğin büyüme süreci, rahmi tutan bağlardaki gerginlik veya diğer faktörlerden kaynaklanabilir.

Gebeliğin ilk üç ayında, bebeğin ve rahmin büyümesiyle birlikte, kasıkta adet sancılarına benzer ağrılar ortaya çıkabilir. Bu durum genellikle endişe edilmesi gereken bir durum değildir. İkinci üç aylık dönemde ise rahmi yerinde tutan bağlar rahmin hızlı büyümesine ayak uyduramadığı için gerginlikten dolayı ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar, yürürken veya dönüş yaparken hissedilebilir. Gebeliğin ilerleyen haftalarında bebeğin pelviste baskı yapması nedeniyle çatıda bir ağrı hissedilebilir. Bu süreçte, rahim çatısındaki kemiklerin genişlemesi, esnemesi ve eklemlerde açılma meydana gelir. Ayrıca mesanenin üzerine baskı yaparak batma tarzında bir ağrıya neden olabilir.

Op. Dr. Arık, anne adayının muayene edildikten sonra rahim ağzında açılma, erken doğum tehdidi veya düşük riski olmadığı tespit edildiyse kasık ağrılarının normal kabul edildiğini belirtti. Bununla birlikte, gebelik dışı nedenlerden kaynaklanan kasık ağrıları da olabilir. Örneğin, gebelik döneminde ağırlık merkezi değiştiği için idrar yolu enfeksiyonları, böbrek problemleri ve bel fıtığı gibi rahatsızlıklar şiddetlenebilir. Ayrıca bağırsak problemleri de ağrılara neden olabilir. Bu tür durumlarda, hastanın mutlaka muayene edilmesi gerekmektedir. Eğer risk faktörleri yoksa, magnezyum desteği veya hafif ağrı kesiciler verilebilir ve anne adayının dinlenmesi önerilir. Ancak ağrılar hala devam ediyorsa, fizik tedaviye başvurulabilir.

Gebelikte kasık ağrısı, her kadında farklı şekillerde ortaya çıkabilir ve her zaman ciddi bir sorun anlamına gelmez. Bu nedenle, anne adayları ağrılarını doktorlarıyla paylaşmalı ve gerekli tedbirleri almalıdır.

Sağlık Merkezinde Kan Bağışı Kampanyası Düzenlendi

Sıradaki haber:

Sağlık Merkezinde Kan Bağışı Kampanyası Düzenlendi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.