h Dolar 33,1036 % 0.11
h Euro 36,2940 % 0.11
h Sterlin 43,0916 % 0.12
h Altın (Gr) 2.624,30 %0,40
h BIST100 11.192,65 %0,53
a
  • Vakit
  • Eğitim
  • Yarıyıl tatilinde ebeveynlere psikologlardan uyarı geldi

Yarıyıl tatilinde ebeveynlere psikologlardan uyarı geldi

Uzman Psikolog Tara Çapar, çocuklara verilen tepkilerin karne zamanında önemli olduğunu belirterek, çocukların başarılarının sadece karnedeki notlardan ibaret olmadığını vurguladı. Çocukların farklı yetenekleri olduğunu ve düşük notların çocuğun kendini değersiz hissetmesine yol açabileceğini söyleyen Çapar, anne babaların tatil boyunca yapmaları ve yapmamaları gerekenleri anlattı. Çocukların tatil süresince dinlenmesi ve eğlenerek verimli zaman geçirmesi için ailelerin etkinliklere teşvik etmesi gerektiğini belirten Çapar, kitap okumanın da çocukların gelişimine katkı sağladığını söyledi.

Uzman Psikolog Tara Çapar, karne zamanında çocuklara verilen tepkilerin büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “Her çocuk farklıdır ve karnedeki notlar çocuğun tam başarısını göstermez. İyi notların da takdir edilmesi gerekir” dedi. Çapar, ebeveynlerin tatil boyunca yapması ve yapmaması gerekenleri detaylı bir şekilde açıkladı.

Acıbadem Adana Hastanesi’nden Uzman Psikolog Tara Çapar, öğrencilerin yarıyıl tatiline yaklaştığı bu günlerde, çocukların ruhsal gelişimi ve aile ilişkileri için bu sürenin en verimli şekilde geçmesi için önemli ipuçları paylaştı.

Çocukların karnesine odaklanarak bir yarıyıl boyunca çocuklarının gelişimini ve farklılıklarını göz ardı eden ebeveynlerin olduğunu belirten Çapar, “Karnedeki notları sadece sayısal bir değer olarak görmek, çocuğun kendine özgü yeteneklerini göz ardı etmek anlamına gelir. Her çocuk farklıdır ve karnedeki notlar sadece bir bölümünü yansıtır. Ebeveynlerin çocuğun karnesine verdiği ilk tepki çok önemlidir. Olumsuz bir tepki çocuğun kendini değersiz hissetmesine sebep olabilir. Düşük not alan çocuğu zayıf veya tembel olarak damgalamak ve cezalandırmak, çocuğun kendisi hakkında genellemeler yapmasına neden olabilir. Çocuk, ‘Eğer başarılıysam beni sevecekler, başarısızsam beni sevmeyecekler veya başarısızsam değersizim’ gibi yanlış düşüncelere inanabilir. Bu düşünceler, okula olan motivasyonunu ve özgüvenini olumsuz etkileyebilir” şeklinde konuştu.

Çocuğun karnesindeki notlara bakarken sadece düşük notlara odaklanmanın yanlış olduğunu vurgulayan Çapar, aynı zamanda iyi notları da görmek ve takdir etmek gerektiğini ifade etti. Çocuğun neden düşük not aldığını anlamak için ona fırsat tanınması ve çözüm yolları aramak için aile ile işbirliği yapılması gerektiğini söyledi.

Çapar, yarıyıl tatilinin öğrencilerin dinlenmesi ve eğlenerek verimli vakit geçirmesi için verildiğini hatırlatarak, ailelere çocuklarının teknolojik cihazlarla fazla vakit geçirmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Çocuk ve ebeveyn ilişkisinde teknolojik cihazların sınırlı bir sürede kullanılması gerektiğini belirten Çapar, çatışmaların önlenmesi için kullanım süresinin önceden belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Çapar, çocukların yeteneklerini keşfetmeleri ve geliştirmeleri için ebeveynlerin rehberlik etmesinin önemini vurgulayarak, spor, kültür ve sosyal etkinliklere katılmalarını teşvik etmeyi ve fikirlerini alarak seçenekler sunmayı önerdi. Kitap okumanın da her yaştaki çocuğun zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimine yardımcı olduğunu belirten Çapar, anne babaların çocuklarıyla birlikte kitap seçebileceğini ifade etti.

Çocuğun sağlığını da gözetmek gerektiğine dikkat çeken Çapar, uyku ve yeme düzenin bozulmaması için çocuğa yardımcı olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Küçükçekmece Üniversitesi Teknoloji Ofisi’nde eğitimler devam ediyor

Sıradaki haber:

Küçükçekmece Üniversitesi Teknoloji Ofisi’nde eğitimler devam ediyor

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.