h Dolar 32,9476 % 0.14
h Euro 35,8292 % 0.14
h Sterlin 42,5315 % -0.08
h Altın (Gr) 2.548,89 %0,57
h BIST100 11.106,06 %-0,60
a
  • Vakit
  • Eğitim
  • Vakit Haberleri’nde Eğitim Fakültesi’nde gerçekleşen ‘Fransızca Atasözleri, Deyimler ve Köken Hikayeleri’ başlıklı etkinlik konuşuldu.

Vakit Haberleri’nde Eğitim Fakültesi’nde gerçekleşen ‘Fransızca Atasözleri, Deyimler ve Köken Hikayeleri’ başlıklı etkinlik konuşuldu.

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi, "Fransızca Atasözü, Deyimler ve Ortaya Çıkış Öyküleri" adlı semineri düzenledi. Seminere, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullatif Acarlıoğlu'nun konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Acarlıoğlu, Fransızca atasözleri ve deyimlerin ortaya çıkış öykülerini anlatarak, kullandığımız kelimelerin sınırlı hale gelmeye başladığını belirtti. Seminer, soru cevap bölümü ve teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.

Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenen bir seminer, Fransızca atasözleri ve deyimlerin kökenini ve ortaya çıkış öykülerini ele aldı. Eğitim Fakültesi E-Blok Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullatif Acarlıoğlu konuşmacı olarak katıldı. Seminere, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erkan Dinç ve birçok akademisyen ve öğrenci de ilgi gösterdi.

Prof. Dr. Abdullatif Acarlıoğlu, konuşmasında, insanların düşüncelerini daha iyi ifade etmek veya vurgulamak için sık sık atasözleri ve deyimlere başvurduğunu belirtti. Ancak birçok kişinin kullandığı kelimelerin asıl kaynakları hakkında bilgisinin olmadığına dikkat çeken Acarlıoğlu, atasözlerinin ve deyimlerin her birinin geçmişte ortaya çıktığı ve bir hikayesi olduğu söyledi. Çağımızda ise bu atasözleri ve deyimlerin kullanım sıklığının azaldığını ve daha çok eski nesiller tarafından kullanıldığını ifade etti. Ayrıca, dünyadaki kullandığımız kelimelerin de giderek sınırlı hale geldiği ve yaygınlaşma eğilimi gösterdiği konusuna da değindi.

Seminerde, katılımcıların sorularının yanıtlandığı ve Son olarak, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erkan Dinç’in Prof. Dr. Abdullatif Acarlıoğlu’na teşekkür belgesini takdim etmesiyle birlikte etkinlik sona erdi.

Eğitim Fakültesi’nde Fransızca Atasözleri, Deyimler ve Kökenleri Hakkında Tartışma Gerçekleştirildi

Sıradaki haber:

Eğitim Fakültesi’nde Fransızca Atasözleri, Deyimler ve Kökenleri Hakkında Tartışma Gerçekleştirildi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.