h Dolar 32,4748 % 0.61
h Euro 34,9338 % 0.61
h Sterlin 41,5749 % 0.58
h Altın (Gr) 2.406,56 %0,70
h BIST100 10.391,89 %2,23
a
  • Vakit
  • Eğitim
  • Hisarcık ilçesinde çırak ve kalfalık talebi yükseliyor

Hisarcık ilçesinde çırak ve kalfalık talebi yükseliyor

Hisarcık ilçesinde bulunan Şehit Yüksel Arık Çok Programlı Anadolu Lisesi'nin açtığı Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) programı sayesinde 2022 yılında 38 olan çırak ve kalfa sayısının 2024 Ocak ayında 78'e çıktığı bildirildi. Bu artış, ilçedeki sanayi ve esnaf açısından geleceğin güvencesi olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, çırak öğrencilere devlet katkısı verilerek ve Endüstri Meslek Lisesi diploması verilerek çıraklık sistemi daha cazip hale getirilmiştir.

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde bulunan Şehit Yüksel Arık Çok Programlı Anadolu Lisesi, Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) programıyla birlikte çırak ve kalfa sayısında gözle görülür bir artış yaşandığını duyurdu. 2022 yılında 38 olan çırak ve kalfa sayısının 2024 Ocak ayında 78’e çıktığı belirtildi.

Hisarcık Şehit Yüksel Arık Çok Programlı Lisesi Müdür Yardımcısı Cemil Şimşek, ilçede çırak ve kalfa sayısında yaşanan bu artışın ülke ekonomisi, ilçe sanayisi ve esnaf-sanatkarlık açısından geleceğin güvencesi olduğunu söyledi. 2022 eğitim öğretim yılı başında MESEM programlarının açılabilmesiyle birlikte hedeflenen 40 öğrenci sayısına şu anda ulaşıldığını ifade eden Şimşek, çırak öğrenci çalıştıran iş yerlerine devlet katkısı ve çırak öğrencilere Endüstri Meslek Lisesi diploması verilmesiyle çıraklık sisteminin cazip hale geldiğini belirtti.

Müdür Yardımcısı Cemil Şimşek, doğru mesleği seçmenin kendini doğru tanımaktan geçtiğini vurguladı. Her bireyin bilgi ve beceri yeteneklerinin farklı olduğunu söyleyen Şimşek, öğrencilerin ilköğretim sonunda ilgi ve becerileri doğrultusunda bir mesleğe yönlendirilmesinin önemine dikkat çekti. Şimşek ayrıca, Ocak 2024’te asgari ücretin artmasıyla çırak öğrenci çalıştıran iş yerlerine devlet katkısının 5 bin 101 TL ve son sınıfa giden kalfalara ise 8 bin 501 TL olduğunu belirtti. Bu sistem sayesinde çıraklar, ilgi duydukları meslekte usta olma yolunda ilerlerken maddi özgürlüklerini kazanma imkanı bulacak ve aynı zamanda Meslek Lisesi diplomasını alarak istedikleri takdirde üniversite okuma hakkını da koruyabilecek.

Başlık: Kütahya’da Çırak ve Kalfa Sayısı Artıyor: İşletmelere Devlet Katkısıyla Mesleki Eğitim Yükseliyor

Haber: Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde bulunan Şehit Yüksel Arık Çok Programlı Anadolu Lisesi, Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) programıyla birlikte çırak ve kalfa sayısında büyük bir artış yaşandığını duyurdu. Çırak öğrenci çalıştıran iş yerlerine verilen devlet katkısı ve çıraklara verilen Meslek Lisesi diplomasıyla çıraklık sistemi daha da cazip hale gelerek ilçenin ekonomik ve sanayi alanındaki geleceğini güvence altına alıyor. Ayrıca öğrenciler, kendi ilgi ve becerileri doğrultusunda meslek seçimlerini yapma imkanı buluyor ve istedikleri takdirde üniversite okuma hakkını da elde ediyorlar. Detaylı bilgi için haberimize göz atabilirsiniz.

Gediz’de belediyeden öğrencilere destek: Üretmeyi öğreniyorlar

Sıradaki haber:

Gediz’de belediyeden öğrencilere destek: Üretmeyi öğreniyorlar

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.