h Dolar 32,8005 % -0.1
h Euro 35,1188 % -0.1
h Sterlin 41,7239 % -0.06
h Altın (Gr) 2.451,40 %0,04
h BIST100 10.771,36 %0,29
a

Fabrika, okulun yerini aldı

Kahramanmaraş'taki bir mesleki ve teknik lisesinde kimya teknoloji bölümünde okuyan öğrenciler, temizlik malzemeleri üretimi yapıyor. Pratik uygulama ve eğitim alan öğrenciler, ürettikleri ürünleri çevre illere ve yerel kurumlara göndererek hem üretime hem de okulun döner sermayesine katkıda bulunuyor. Şehit İdari Ataşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin laboratuvarında gerçekleşen üretimler, Kahramanmaraş'taki tüm temizlik malzemesi ihtiyacını karşılamaktadır. Öğrencilerin bu başarıları, "Eğitimden Üretime Marka Okul" sloganıyla öne çıkmaktadır.

Kahramanmaraş’ta Mesleki ve Teknik lisesinde eğitim gören öğrenciler, hem pratik becerilerini geliştiriyor hem de temizlik malzemeleri üretiyorlar. Şehit İdari Ataşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Bölümü 12. sınıf öğrencileri, laboratuvarlarından sıvı sabun, yüzey temizleyici, çamaşır suyu ve kolonya gibi temizlik malzemeleri üretiyorlar.

Teorik eğitimlerini sınıfta alırken, pratik eğitimlerini laboratuvar ortamında gerçekleştiren öğrenciler, ürettikleri temizlik malzemelerini şehirdeki çeşitli kurumlara ve diğer illere göndererek hem üretime katkı sağlıyorlar hem de okulun gelirine destek oluyorlar. “Eğitimden Üretime Marka Okul” adıyla bilinen bu okulun öğrenci, öğretmen ve yöneticileri ürettikleri ürünlerle herkesi mutlu ediyor.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Huzeyfe Tahiroğlu, “Bu laboratuvarımız pandemi süreci göz önüne alınarak kuruldu ve Kahramanmaraş’ın tüm dezenfektan, sıvı sabun gibi temizlik ürünü ihtiyaçlarını karşıladı. Günlük olarak 5-10 ton üretim kapasitemiz bulunuyor. 14 farklı türde sıvı sabun, dezenfektan gibi temizlik ürünleri üretebiliyoruz. Sanırım bu konuda son derece mutluyuz” şeklinde konuştu.

Kimya Teknolojisi Bölümü Alanı Bölüm Şefi Mehmet Özkan ise, “Kimya Teknolojisi bölümü olarak, temizlik ürünleri ihtiyaçlarımızı karşılamak için okulumuzda bu güzel tesisi kurduk. Günlük üretim kapasitemiz 9 ton” dedi.

Kimya Teknolojisi Bölümü öğrencilerinden Ali Şanlı ise, “ÇETEM markası altında üretim yapıyoruz. Kolonya, çamaşır suyu, sıvı sabun, yüzey temizleyici ve dezenfektan üretiyoruz. Ürettiğimiz ürünleri Kahramanmaraş ve çevre illere gönderiyoruz” şeklinde ifade etti.

Kaynak: Vakit.com.tr

Vakit.com.tr: “Şehitlerimiz için bayrak töreninde duygu dolu an”

Sıradaki haber:

Vakit.com.tr: “Şehitlerimiz için bayrak töreninde duygu dolu an”

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.