h Dolar 32,9748 % -0.21
h Euro 35,9982 % -0.21
h Sterlin 42,8011 % -0.24
h Altın (Gr) 2.568,56 %0,29
h BIST100 11.064,85 %0,37
a

804 yıl geçmesine rağmen hatırlanmayan bir olay

Sivas'ta, Selçuklu Sultanı 1. İzzeddin Keykavus'un 804. ölüm yıl dönümü Şifahiye Medresesi'ndeki türbesinde dualarla anıldı. Programa Sivas Valisi, il protokolü, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. İzzeddin Keykavus, ülkesini dünyaya açmış, ticaretin gelişmesini sağlamış ve birçok devleti Selçuklu Devleti'ne bağlamış bir Sultan olarak bilinmektedir. Sivas'ı devletinin başkenti yapmış ve Sivas Darüşşifası'nı inşa ettirmiştir. Son seferi sırasında hastalanarak Malatya yakınındaki Viranşehir'de vefat etmiş ve Sivas'ta defnedilmiştir.

Selçuklu Sultanı 1. İzzeddin Keykavus’un ölümünün 804. yılında Şifahiye Medresesi’ndeki türbesinde anma töreni düzenlendi. Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinliğe Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, yerel protokol üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Program kapsamında Sultan 1. İzzeddin Keykavus’un mezarı başında dua edildi ve Kuran-ı Kerim okundu.

1. İzzeddin Keykavus, saltanatı zamanında ülkesini denizlere açarak sahil ve limanlara ulaşmasını sağladı. Ticaretin gelişmesine katkıda bulundu ve Haçlıların İstanbul’u işgalinden faydalanarak Komnenos Hanedanı, Kilikya Ermeni Krallığı, Eyyubi ve Artuklu beyliklerini Selçuklu Devleti’ne tabi kıldı.

Ayrıca Sivas’ı başkent yaparak Selçuklu Devleti’nin en büyük tıp eğitim merkezlerinden biri olan Sivas Darüşşifası’nı inşa ettirdi.

İzzeddin Keykavus son seferini Halep’e doğru yaparken hastalandı ve hastalığı ilerleyerek Viranşehir, Malatya yakınlarında hayatını kaybetti. Cenazesi Sivas’ta inşa ettirdiği darüşşifadaki türbesine defnedildi.

Anadolu’nun dokuma geleneği “Enheduanna” ile yeniden canlanıyor

Sıradaki haber:

Anadolu’nun dokuma geleneği “Enheduanna” ile yeniden canlanıyor

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.