h Dolar 33,0576 % 0.02
h Euro 36,0460 % 0.02
h Sterlin 42,9184 % 0.01
h Altın (Gr) 2.564,18 %0,12
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Kültür Sanat
  • 2. Mersin Edebiyat Festivali, ilk kez düzenlenen etkinliklere ev sahipliği yapıyor

2. Mersin Edebiyat Festivali, ilk kez düzenlenen etkinliklere ev sahipliği yapıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Edebiyat Festivali başladı. Festivalde Türk ve Fransız edebiyatı üzerine bilgi paylaşımları yapılıyor. Festivalin açılış konuşmalarında sanatın ve sanatçının destekçisi olmanın önemi vurgulandı. Festival direktörü, edebiyatta yenilikleri anlamaya çalışacaklarını belirtti. Festivalde Fransız şair ve yazar Michel Cassir ile yazar Sema Kaygusuz’un konferansları gerçekleştirildi. Söyleşiler, şiir okumaları ve sergiyle devam etti. Festivalin ilk günü piyano dinletisiyle sona erdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Fransa’nın konuk ülke olduğu “Uluslararası Edebiyat Festivali” Mersin’de başladı. Festival, “Yenileşmeler” temasıyla 4 gün boyunca Türk ve Fransız edebiyatı üzerine önemli bilgilerin paylaşılacağı bir platform olacak.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen festivalin ilk gününde, edebiyat alanında önemli yazarlar ve şairler Mersinlilerle buluştu. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen festivalin açılış konuşmalarını Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü Bengi İspir Özdülger ve Festival Direktörü Cemal Sakallı yaptı.

Özdülger, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kültürel ve sanatsal çalışmaların önemini vurgulayarak, sanatın ve sanatçının her zaman destekçisi olduklarını belirtti. Ayrıca Mersin’in kültür ve sanat dolu bir şehir olduğunu söyleyerek, Uluslararası Mersin Edebiyat Festivali’nin şehre büyük bir katkı sağlayacağını dile getirdi.

Festival Direktörü Cemal Sakallı ise festivalin amacının edebiyatımızdaki yenilikleri keşfetmek olduğunu ifade ederek, yazarların sözlerinin bizlere düşünme fırsatı vereceğini söyledi. Sakallı, festivalin bir arınma ve yenilenme süreci olduğunu vurguladı.

Festivalin ilk gününde Fransız şair ve yazar Michel Cassir’in konferansı ile başlayan etkinlikler, yazar Sema Kaygusuz’un konferansıyla devam etti. Ardından yazar ve şair Celal Soycan, “Edebiyat ve dil üzerine poetik notlar” konulu söyleşi gerçekleştirdi. Mesut Varlık ise “Bir kalemin topografyası” başlıklı söyleşiyle festivalde yer aldı. Tuncay Birkan ise “Türk yazarının muhalifliği öğrenmesi” konulu sohbetiyle dikkat çekti.

Festivalin “Mersin’den poetikalar ve şiirler” başlıklı bölümünde ise değerli şairlerin şiirlerinin okunduğu bir okuma etkinliği düzenlendi. Ayrıca Mersinli şair ve yazarların eserlerini içeren bir sergi de ziyaretçilere sunuldu.

Festivalin ilk günü ayrıca bir piyano dinletisiyle son buldu. Katılımcılara plaket ve çiçek takdim edildi.

Geçmişte popüler olan bir yaşam tarzı, artık sadece nostalji olarak kalıyor

Sıradaki haber:

Geçmişte popüler olan bir yaşam tarzı, artık sadece nostalji olarak kalıyor

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.