h Dolar 33,0249 % 0.08
h Euro 36,0523 % 0.08
h Sterlin 42,9533 % -0.04
h Altın (Gr) 2.568,80 %-0,02
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Siyaset
  • Türkiye, Azerbaycan’a 250 milyon TL değerinde hibe desteği sağlayacak

Türkiye, Azerbaycan’a 250 milyon TL değerinde hibe desteği sağlayacak

Karabağ Cebrayıl'da kurulacak olan Türkiye-Azerbaycan Uluslararası Eğitim Merkezi ve Fidanlık Tesisi Projesi için Türkiye, Azerbaycan'a 250 milyon TL hibe desteği sağlayacak. Bu anlaşma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı ve Resmi Gazete'de yayımlandı. Proje maliyeti 250 milyon TL'yi aşmazsa kalan bakiye Azerbaycan tarafından kullanılamayacak. Danışmanlık bedeli ise 20 milyon TL'yi geçemeyecek. Projede yapım işleri Türk firmaları tarafından yürütülecek. Hibe anlaşması, tarafların iç yasal usullerini tamamlamasıyla yürürlüğe girecek.

Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan 250 milyon TL tutarındaki hibe desteğine ilişkin Milletlerarası Antlaşma, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karabağ Cebrayıl’da kurulacak olan “Türkiye-Azerbaycan Uluslararası Eğitim Merkezi ve Fidanlık Tesisi Projesi” kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Hükümeti arasında imzalanan hibe desteği anlaşması Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu anlaşmaya göre Türkiye, projenin finansmanında kullanılmak üzere 250 milyon TL tutarında hibe desteği verecek. Azerbaycan, projenin toplam maliyetinin 250 milyon TL’yi aşmaması şartıyla, kalan bakiyeyi kullanma hakkına sahip olmayacak. Hibe miktarının danışmanlık bedeli 20 milyon TL’yi aşmayacak. Projenin yapım işlerini yürütecek olan yüklenici firma, Türk menşeili veya en az %51 hissesi Türk firmasına ait olan Azerbaycan-Türk ortaklığı müteahhitlik firmaları arasından belirlenecektir. Hibe anlaşması, tarafların belgenin yürürlüğe girmesi için gereken yasal süreçleri tamamlamalarından sonra yürürlüğe girecektir.

İngiltere Başbakanı Sunak, acil kabine toplantısı çağrısı yaptı

Sıradaki haber:

İngiltere Başbakanı Sunak, acil kabine toplantısı çağrısı yaptı

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.