h Dolar 30,9599 % 0.15
h Euro 33,4675 % 0.15
h Sterlin 39,0852 % 0.1
h Altın (Gr) 2.016,74 %0,25
h BIST100 7.962,34 %3,14
a
  • Vakit
  • Siyaset
  • Togg, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yollarında

Togg, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yollarında

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Togg ile tur attı. Bakan Kacır, Türkiye'nin sanayi, üretim ve teknoloji alanlarında büyük atılımlar gerçekleştirdiğini belirtti. Ayrıca KKTC'deki bilim, teknoloji ve inovasyon ekosisteminin geliştirilmesi çalışmalarının devam ettiğini aktardı. Bakan Kacır, KKTC'de yer alan Organize Sanayi Bölgeleri'nin (OSB) gücüne güç katmayı ve sanayi altyapısını güçlendirmeyi hedeflediklerini vurguladı. Ayrıca, Bakan Kacır, Bilim Lefkoşa'yı ziyaret ederek, öğrencilerin bilimle tanışmasını sağlayan bir merkezde yapılan çalışmaları inceledi.

Türkiye’nin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Togg ile tur attı. Bakan Kacır, KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyarette “Sanayi Yatırımlarının Kolaylaştırılması Hakkındaki Anlaşma”ya imza attı. Bu anlaşma ile KKTC’de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’ye tabi şirketler tarafından gerçekleştirilecek sanayi yatırımlarının kolaylaştırılması hedefleniyor.

Türkiye’nin son yıllarda sanayi, üretim kapasitesi, Ar-Ge ve inovasyon altyapısı, nitelikli iş gücü ve stratejik konumu sayesinde küresel bir teknoloji ve üretim üssü olduğunu belirten Bakan Kacır, Türkiye’nin girişimcilik ekosistemi ve Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini vurguladı. Ayrıca Türkiye’nin insansız hava araçları üretiminde dünya birincisi olduğunu ve Togg’un da artık yollarda olduğunu ifade etti.

Bakan Kacır, KKTC’nin bilim, teknoloji ve inovasyon alanındaki gelişimine destek verdiklerini de bildirdi. TÜBİTAK ile KKTC Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan iş birliği protokolünün bir üst düzeye taşındığını ve KKTC üniversitelerindeki hocaların TÜBİTAK programlarından faydalanabileceğini açıkladı. Bakan Kacır, ayrıca Çukurova Kalkınma Ajansı ile KKTC’deki kalkınma projelerine mali destek sağladıklarını da belirtti.

Bakan Kacır, KKTC’deki Organize Sanayi Bölgeleri’nin (OSB) gücüne güç katmak için çalışacaklarını ve Türkiye’den gelecek yatırımlarla bu bölgeleri üretim alanlarına dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bakan Kacır, KKTC’deki bilim, teknoloji ve inovasyon merkezleri olan Bilim Lefkoşa ve Deneyap Atölyesi’ni de ziyaret etti. Bilim Lefkoşa’nın öğrencilerin bilimle tanışmasını sağlayan bir merkez olduğunu belirten Bakan Kacır, KKTC’deki özel yetenekli öğrencilerin erken yaşlardan itibaren teknoloji ve bilimle tanışmasını hedeflediklerini ifade etti.

Ayrıca Bakan Kacır, KKTC’nin elektrikli yerli otomobili Günsel’in üretim tesisini ziyaret ederek, test sürüşü yaptı. Ayrıca KKTC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi inşaat alanında incelemelerde bulundu ve YDÜ Doktor Suat Günsel Camii’nin açılışına katıldı. Bu ziyaretler, Türkiye’nin KKTC’nin ekonomik potansiyeline destek vermeye devam ettiğini gösteriyor.

Milliyetçi Hareket Partisi, Samsun’da Cumhur İttifakı adaylarını duyurdu

Sıradaki haber:

Milliyetçi Hareket Partisi, Samsun’da Cumhur İttifakı adaylarını duyurdu

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.