h Dolar 31,0708 % 0.17
h Euro 33,6790 % 0.17
h Sterlin 39,4560 % 0.03
h Altın (Gr) 2.032,04 %0,76
h BIST100 7.962,34 %3,14
a
  • Vakit
  • Siyaset
  • İngiltere, Ukrayna’ya 2,5 milyar sterlin değerinde askeri destek sağlıyor!

İngiltere, Ukrayna’ya 2,5 milyar sterlin değerinde askeri destek sağlıyor!

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kiev'e 2,5 milyar sterlin değerinde askeri destek taahhüdünde bulunurken, "Savaş ne kadar sürerse sürsün yanınızdayız" dedi. Sunak ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında yapılan güvenlik anlaşması, istihbarat, siber güvenlik, tıbbi ve askeri eğitim ile teçhizat konularında işbirliği planlarını içeriyor. İngiltere ayrıca, Ukrayna'nın Rusya tarafından tekrar saldırıya uğraması durumunda hızlı ve sürekli destek sağlamayı da taahhüt ediyor.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kiev’e 2,5 milyar sterlin değerinde askeri destek taahhüdünde bulunurken, “Savaş ne kadar sürerse sürsün yanınızdayız” dedi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, bugün Ukrayna’yı ziyaret etti. Başkent Kiev’de bir araya gelen Sunak ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, görüşmenin ardından Kiev’e 2,5 milyar sterlin değerinde askeri destek taahhüdünü içeren güvenlik anlaşmasına imza attı. Anlaşmanın ardından iki lider basın toplantısına geçerken, Zelenskiy toplantının başında Sunak’a “Özgürlük Nişanı” takdim etti. Sunak, Zelenskiy’e teşekkür ederek, “Bugün, yarın, (savaş) ne kadar sürerse sürsün yanınızdayız. Ukrayna asla yalnız kalmayacak” şeklinde konuştu.

İmzalanan anlaşmanın diğer ortaklarla yapacakları çalışmalara zemin hazırladığını belirten Sunak, “Dünyadaki rakiplerimiz, uzun süreli savaşlarda sabrımızın ve kaynaklarımızın sınırlı olduğunu düşünüyor. Putin, bizden daha uzun süre dayanabileceğini sanabilir ama yanılıyor” ifadelerini kullandı.

Sunak, Ukrayna’nın özgürlük arayışının Britanya halkına ilham verdiğini söyleyerek, “Ukrayna’ya yapılan yardım aynı zamanda kendi kolektif güvenliğimize yapılan bir yatırımdır. Çünkü Putin Ukrayna’da kazanırsa orada durmayacaktır. Şimdi tereddüt edersek sadece Putin değil, onun Kuzey Kore, İran ve diğer müttefiklerini de cesaretlendirmiş oluruz” şeklinde konuştu.

Ukrayna’ya 2,5 milyar sterlin değerinde askeri destek taahhüdünü içeren güvenlik anlaşması, istihbarat, siber güvenlik, tıbbi ve askeri eğitim ile teçhizat konularında işbirliği planlarını da içeriyor. Ayrıca, İngiltere, Ukrayna’nın Rusya tarafından tekrar saldırıya uğraması halinde “hızlı ve sürekli” destek sağlamayı da taahhüt ediyor.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır’ın PM toplantısında yaşananları anlatması üzerine detaylar ortaya çıktı.

Sıradaki haber:

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır’ın PM toplantısında yaşananları anlatması üzerine detaylar ortaya çıktı.

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.