h Dolar 33,0624 % -0.02
h Euro 36,1642 % -0.02
h Sterlin 43,0316 % -0.03
h Altın (Gr) 2.617,67 %0,15
h BIST100 11.216,14 %0,74
a
  • Vakit
  • Siyaset
  • İngiltere Başbakanı Sunak, acil kabine toplantısı çağrısı yaptı

İngiltere Başbakanı Sunak, acil kabine toplantısı çağrısı yaptı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Yemen'deki Husilere yönelik askeri saldırılarla ilgili olarak acil kabine toplantısı düzenleme kararı aldı. ABD ve İngiltere, Kızıldeniz'in güneyindeki uluslararası nakliye yollarını hedef alan 21 İHA ve füzeyi etkisiz hale getirmişti. Bu saldırı, Husiler tarafından bölgede gerçekleştirilen en büyük saldırı olarak nitelendirilmişti. Kızıldeniz'de ABD öncülüğünde oluşturulan çok uluslu bir koalisyon, Husilerin artan saldırılarına karşı kurulmuştu.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ani bir kararla yerel saatle 19.45’te acil kabine toplantısı düzenleme kararı aldı. Sabah saatlerinde gerçekleşen hükümetin acil durum komitesi (COBRA) ve Ulusal Güvenlik Konseyi toplantılarından sonra İngiltere Başbakanı Sunak’ın bu acil toplantıyı neden düzenlediği konusunda şüpheler var. İngiltere ve ABD’nin Yemen’deki Husi güçlerine yönelik planladığı askeri saldırılarla ilgili olabileceği tahmin ediliyor. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamada, 9 Ocak’ta Kızıldeniz’in güneyinde gerçekleşen saldırıda ABD ve İngiltere’nin 21 Husi insansız hava aracı ve füzesini etkisiz hale getirdiği belirtilmişti. İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, bu saldırıyı bölgede daha önce gerçekleşen en büyük saldırı olarak değerlendirmişti. Geçen yıl aralık ayında Husilerin artan saldırılarına karşı Kızıldeniz’de ABD liderliğinde çok uluslu bir koalisyon kurulmuştu.

ABD’li boksör Kevin Johnson, Rusya’da vatandaşlık kazandı

Sıradaki haber:

ABD’li boksör Kevin Johnson, Rusya’da vatandaşlık kazandı

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.