h Dolar 32,7878 % 1.53
h Euro 35,1602 % 1.53
h Sterlin 41,6058 % 0.85
h Altın (Gr) 2.456,52 %2,76
h BIST100 10.471,32 %0,76
a
  • Vakit
  • Siyaset
  • Bakan Göktaş, “Tek bir kadının şiddet tehdidiyle karşı karşıya kalma riskinin tamamen ortadan kalkması gerektiğine inanıyoruz ve bu hedefe ulaşana kadar mücadelemize devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Bakan Göktaş, “Tek bir kadının şiddet tehdidiyle karşı karşıya kalma riskinin tamamen ortadan kalkması gerektiğine inanıyoruz ve bu hedefe ulaşana kadar mücadelemize devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için ellerinden gelen çabayı sarf edeceklerini söyledi. Ankara'da gerçekleştirilen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile birlikte bir araya gelen Bakan Göktaş, şiddetin insanlık suçu olduğunu vurgulayarak, kadına yönelik şiddetle mücadelede iş birliğinin önemini belirtti. Bakan Göktaş ayrıca, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri aracılığıyla şiddete maruz kalan ve risk taşıyan herkesi koruma altına aldıklarını ve hizmetlerini daha da yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda büyük çaba harcamaktan geri durmayacaklarını söyledi. Ankara’da düzenlenen ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda konuşan Bakan Göktaş, şiddetin kadınları fiziksel, psikolojik ve ekonomik açıdan zor durumda bırakan ciddi bir sorun olduğunu belirtti. Kadına yönelik şiddetin insanlık suçu olduğunu vurgulayan Göktaş, iş birliğinin önemine dikkat çekerek, önemli adımlar attıklarını ifade etti. Bakan Göktaş, kadın haklarını ve özgürlüklerini kanunlarla güvence altına aldıklarını ve pek çok kurumsal yeniliği vatandaşlara sunduklarını söyledi.

Bakan Göktaş, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri aracılığıyla hizmet verdiklerini ve bugüne kadar toplam 1 milyon 646 bin kişiye rehberlik hizmeti sunduklarını belirtti. Mersin’de açılan ikinci Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi ile daha fazla vatandaşa ulaşmaya başladıklarını dile getiren Göktaş, Adana, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir, Konya ve Şanlıurfa’da yeni merkezler açacaklarını söyledi.

Bakan Göktaş, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin sadece şiddet mağduru kadınlara değil, şiddetle mücadele konusunda bilgi almak isteyen herkese rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunduğunu belirtti. Ayrıca Türkiye’de Kadın-Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Projesi ile farklı öncelik ve ihtiyaçları gözeten bir anlayışı benimsediklerini ifade etti.

Bakan Göktaş, Türkiye’nin kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda ulusal politikalarının temel dayanağının sıfır tolerans ilkesi olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanlığı Genelgesi aracılığıyla izleme ve değerlendirme faaliyetlerini yürüten Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesini yeniden yapılandırdıklarını belirten Göktaş, mücadelelerini daha da güçlendirmek için önemli bir adım attıklarını söyledi. Bakan Göktaş, elektronik kelepçe sistemi ve adalete erişimle ilgili çalışmaları da Adalet Bakanlığıyla birlikte yürüttüklerini dile getirdi. Erken yaşta ve zorla evliliklere yönelik eylem planları uyguladıklarını ve toplumda farkındalık sağlayıcı eğitimlerle milyonlarca kişiye ulaştıklarını belirtti.

Bakan Göktaş, Türkiye’nin daha güvenli ve kadınların mutlu olduğu bir ülke olması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini vurguladı. Tek bir kadının bile şiddet riskiyle karşı karşıya kalmaması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Göktaş, nihai hedeflerinin şiddetin hiçbir şeklinin yaşanmadığı bir Türkiye olduğunu sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli’yi ziyaret etti

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli’yi ziyaret etti

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.