h Dolar 33,0521 % -0.08
h Euro 36,0322 % -0.08
h Sterlin 42,9299 % -0.06
h Altın (Gr) 2.571,39 %0,40
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Siyaset
  • ABD ve İngiltere, Yemen’deki Husileri hava ve deniz saldırılarıyla hedef aldı

ABD ve İngiltere, Yemen’deki Husileri hava ve deniz saldırılarıyla hedef aldı

ABD ve İngiltere, Kızıldeniz'deki ticari gemileri hedef alan Husilere ait askeri noktalara hava ve deniz saldırısı gerçekleştirdi. ABD Başkanı Joe Biden, saldırının Husilere açık bir mesaj olduğunu söyledi. Husiler ise saldırıyı büyük bir hata olarak nitelendirirken, Suudi Arabistan saldırılar nedeniyle endişe duyduğunu belirtti. Saldırıda, Husilerin insansız hava araçları, balistik ve seyir füzeleri, kıyı radarları ve hava gözetleme kapasiteleri hedef alındı. İngiltere Savunma Bakanı, Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının hassas saldırılar gerçekleştirdiğini açıkladı.

ABD ve İngiltere, Yemen’deki Husilere ait askeri hedeflere gerçekleştirilen saldırılarla ilgili haberlere göre, Kızıldeniz’de ticari gemilere yönelik saldırılar gerçekleştiren Husilere karşı harekete geçti. ABD Başkanı Joe Biden, saldırıların Yemen’deki Husilere açık bir mesaj olduğunu belirtti. Saldırılardan sonra Yemen’deki Husiler, ABD ve İngiltere’yi eleştirirken, Suudi Arabistan ise büyük bir endişe duyduklarını vurguladı.

Haberlere göre, ABD ve İngiltere ordusu Kızıldeniz’de İsrail ile bağlantılı ticari gemilere yönelik saldırılarda bulunan Husilere ait askeri noktaları hedef aldı. Saldırılar, Husilerin kontrolünde olan Sana’nın kuzeyindeki bir askeri üs, Hudeyde Havalimanı çevresi, Saada ili ve Zamar şehrindeki bazı noktaları hedef aldı.

ABD Başkanı Joe Biden saldırılarla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaparak, Husilerin Kızıldeniz’de ticari gemilere yönelik saldırılarının ABD personelini ve sivil denizcileri tehlikeye attığını belirtti. Biden, saldırıların Husi isyancıların son dönemde gerçekleştirdiği saldırıların bir yanıtı olduğunu ifade etti. 2 binden fazla geminin saldırılar nedeniyle rotasını değiştirmek zorunda kaldığını belirten Biden, halklarını ve uluslararası ticaretin serbest akışını korumak için gerektiğinde daha fazla önlem alacaklarını söyledi.

Saldırının detaylarına dair bilgi veren ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, saldırıda Husilerin insansız hava araçlarının, balistik ve seyir füzeleri ile kıyı radarı ve hava gözetleme kapasitelerinin hedef alındığını aktardı. İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps ise Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait 4 Typhoon savaş uçağının Husilere ait askeri noktalara “hassas saldırılar” gerçekleştirdiğini belirtti.

Husilerin üst düzey isimlerinden Muhammed El Bukhaiti ise ABD ve İngiltere’nin Yemen’e yönelik saldırılarının “hata” olduğunu savundu. El Bukhaiti, dünyanın artık tarafını seçme zamanı geldiğini belirterek, Gazze’deki soykırım suçlarını durduranlarla failleri destekleyenlerin olduğu bir savaşın yaşandığını ifade etti.

Yemen Dışişleri Bakanlığı da ABD ve İngiltere’ye karşı “güçlü bir misilleme” yapılacağı uyarısında bulundu. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı ise ABD ve İngiltere’nin saldırıları nedeniyle bölgedeki tansiyonun yükselmesinin önlenmesi çağrısı yaptı.

AK Parti, Melikgazi ilçesindeki yönetimini belirledi.

Sıradaki haber:

AK Parti, Melikgazi ilçesindeki yönetimini belirledi.

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.