h Dolar 33,0603 % -0.02
h Euro 36,1683 % -0.02
h Sterlin 42,9140 % -0.29
h Altın (Gr) 2.616,38 %0,10
h BIST100 11.219,24 %0,76
a
  • Vakit
  • Siyaset
  • ABD basını: “CIA, Hamas liderlerini bulmak için yeni bir ekip oluşturdu”

ABD basını: “CIA, Hamas liderlerini bulmak için yeni bir ekip oluşturdu”

ABD'nin önde gelen gazetelerinden The New York Times, CIA'nın Hamas liderlerini hedef almak için bir görev gücü kurduğunu ve toplanan bilgilerin İsrail ile paylaşıldığını iddia etti. Habere göre, ABD yönetimi İsrail'in geniş çaplı saldırılara devam etmek yerine Hamas liderlerine odaklanmasını istiyor. Bunun üzerine ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü, Hamas'ı öncelik listesinde daha üst sıralara çekti. Ancak ABD'nin İsrail'e alt veya orta düzey Hamas mensupları hakkında bilgi sağlamadığı belirtildi. Ayrıca ABD'nin Hamas üst düzey liderlerinin yerlerini tespit etme çabalarının devam ettiği ifade edildi.

ABD merkezli The New York Times gazetesi, İsrail’in Hamas liderlerini hedef alması için CIA tarafından yeni bir görev gücü kurulduğu iddiasını ortaya attı. Gazeteye göre, ABD’nin Hamas liderlerinin ve rehinelerin yerlerini tespit etmek amacıyla kurulan bu görev gücü, topladığı bilgileri İsrail ile paylaşıyor. İddiaya göre, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 7 Ekim saldırılarının ardından istihbarat teşkilatlarına ve Savunma Bakanlığı’na Hamas liderlerine yönelik daha fazla istihbarat faaliyeti yapılması talimatını verdi. ABD’nin Hamas’ı öncelik listesinde 2. seviyeye yükselttiği de belirtiliyor. Ancak haberde, ABD’nin İsrail’e alt ve orta düzey Hamas üyeleri hakkında istihbarat sağlamadığı ifade ediliyor. Haberde ayrıca, İsrail’in operasyonlarında Hamas liderlerini hedef alarak Gazze’de sivil ölümlerini azaltması gerektiği yönünde ABD’nin baskısı olduğu da belirtiliyor. Bu iddia, ABD’nin Hamas’la ilgili istihbaratının eksikliklerini ortaya koyuyor.

Bilecik Belediye Başkanlık seçimini kaybeden Subaşı: “75 gün için bir koltuk kavgası çıktı”

Sıradaki haber:

Bilecik Belediye Başkanlık seçimini kaybeden Subaşı: “75 gün için bir koltuk kavgası çıktı”

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.