h Dolar 33,1065 % 0.15
h Euro 36,1014 % 0.15
h Sterlin 43,0396 % 0.19
h Altın (Gr) 2.562,15 %0,04
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Gündem
  • Yunanistan’da öğrenciler sokaklara döküldü

Yunanistan’da öğrenciler sokaklara döküldü

Atina'da hükümetin özel üniversiteleri kurma yasa tasarısını protesto eden binlerce öğrenci, üniversite diplomalarının değerini kaybedeceği gerekçesiyle karşı çıktı. Öğrenciler, reformun ülkenin eğitim sisteminin temellerini sarsacağını vurgularken, pankartlarla ve sloganlarla kararı eleştirdi. Protesto genellikle barışçıl bir şekilde geçti, ancak kısa süreli bir arbede yaşandı.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da, binlerce öğrenci, hükümetin özel üniversite kurulmasına izin veren yeni yasa tasarısını protesto etti. Yunanistan, özel üniversitelerin kuruluşuna izin vermeyen az sayıdaki ülkelerden biri olmasına rağmen, hükümetin yeni tasarısı öğrencileri harekete geçirdi. Atina’da toplanan öğrenciler, üniversite diplomalarının değerini kaybedeceğini vurgulayarak, bu reforma karşı şiddetle çıktı. “Özel üniversitelere hayır”, “Kamusal ve ücretsiz eğitim”, “Özel üniversitelere geçit yok” gibi yazılı pankartlar taşıyarak, söz konusu reformun ülkedeki eğitim sistemi temellerini de zedeleyeceğini savundular. Öğrenciler, Eğitim Bakanı Kyriakos Pierrakakis ve reforma destek verenlere karşı sloganlar atarak, ücretsiz eğitimin önemini vurguladılar. Protesto genel olarak barışçıl bir şekilde ilerlerken, bazı öğrenciler ile polis arasında kısa süreli çatışmalar yaşandı.

Yayaya çarpmamak için hareket yapan araç takla attı: 1 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı.

Sıradaki haber:

Yayaya çarpmamak için hareket yapan araç takla attı: 1 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı.

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.