h Dolar 33,0624 % -0.02
h Euro 36,1642 % -0.02
h Sterlin 43,0316 % -0.03
h Altın (Gr) 2.617,67 %0,15
h BIST100 11.216,14 %0,74
a
  • Vakit
  • Gündem
  • Trump, sivil dolandırıcılık davası nedeniyle bir kez daha yargı önünde

Trump, sivil dolandırıcılık davası nedeniyle bir kez daha yargı önünde

ABD'nin eski Başkanı Donald Trump, sivil dolandırıcılık davası kapsamında kapanış duruşması için hakim karşısına çıktı. Trump'ın, şirketi Trump Organization'ın banka kredileri ve sigorta işlemleriyle ilgili yanıltıcı bilgi vermekle suçlandığı davada, avukatı Trump'ın cezalandırılmaması gerektiğini iddia etti. Ancak Yargıç Engoron, üçüncü bir kişiye zarar verme kanıtının gerekli olmadığını belirtti. Trump'ın kapanış konuşmasını yapma talebi reddedildi. Davada verilecek kararın aylarca veya bir yıldan daha uzun sürebileceği belirtiliyor. Başsavcı Letitia James, Trump'ın şirketinin servetinin fazla gösterildiğini iddia ederek çeşitli cezalar talep ediyor.

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, sivil dolandırıcılık davası kapsamında kapanış duruşması için bir kez daha hakim karşısına çıktı. Trump Organization şirketinin banka kredileri ve sigorta işlemleri konusunda daha iyi ticari koşullar elde etmek için fazla mal varlığı bildiriminde bulunmakla suçlanan Trump, davayı “anayasaya aykırı bir cadı avı”, “en üst düzeyde seçim müdahalesi” ve “rezalet” olarak nitelendirdi.

Trump’ın avukatı Christopher Kise, Trump’ın mülk değerlerinin manipüle edildiği suçlamasıyla cezalandırılmaması gerektiğini savundu. Ancak Yargıç Arthur Engoron, Kise’nin savunmasına karşı çıkarak, “Üçüncü bir kişiye zarar verilmesine gerek olmadığını” belirtti.

Trump’ın kapanış konuşmasını yapma teklifi ise reddedildi. Yargıç Engoron, Trump’ın “seçim konuşması” yapmasını engelleyen temel kuralları kabul etmemesi üzerine kendi kapanış konuşmasını yapma teklifini geri çevirdi.

Davanın sonucu, Trump’ın itiraz etmesi nedeniyle aylar veya bir yıldan daha uzun sürebilir. Geçtiğimiz yıl Yargıç Engoron’un dolandırıcılık suçlamasıyla ilgili kararına itiraz eden Trump, nihai kararın verilmesini bekliyor.

Duruşma arasında açıklamalarda bulunan Trump, kararın aleyhine olması halinde diğer şirketlerin New York’u terk edeceğini ve başsavcının kontrolünden çıktığını iddia etti. Başsavcı Letitia James’i siyasi nedenlerle hedef aldığını söyleyen Trump, davanın hiç açılmaması gereken bir dava olduğunu savundu.

Trump’ın şirketi hakkında servetini fazla gösterdiği iddiasıyla açılan davada New York Başsavcı Letitia James, Trump’ın ömür boyu emlak sektöründen men edilmesini, ticari gayrimenkul satın almasının 5 yıl boyunca yasaklanmasını ve 370 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını talep ediyor. Daha önce Trump’ın çocukları Donald Jr., Eric ve Ivanka Trump da mahkemede ifade vermişti.

Artvin’de Valilik binasına isabet eden mermiyle bağlantılı olarak bir kişi gözaltına alındı.

Sıradaki haber:

Artvin’de Valilik binasına isabet eden mermiyle bağlantılı olarak bir kişi gözaltına alındı.

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.