h Dolar 32,9225 % 0.07
h Euro 35,7916 % 0.07
h Sterlin 42,5550 % -0.01
h Altın (Gr) 2.546,14 %0,46
h BIST100 11.046,88 %-1,13
a
  • Vakit
  • Gündem
  • Sürücülerin hayatını etkileyen önemli bir husus: 2 saniye takip mesafesi

Sürücülerin hayatını etkileyen önemli bir husus: 2 saniye takip mesafesi

Kış aylarında artan kazalara dikkat çeken uzmanlar, trafikte uyulması gereken takip mesafesinin 2 saniye olduğunu vurguluyor. Konya'da sis ve buzlanma nedeniyle kaza oranlarının arttığına işaret eden uzmanlar, sürücülerin araçlarına binmeden önce buzlanma ve don olup olmadığını kontrol etmeleri gerektiğini belirtiyor. Sisli havalarda ise sis farlarının açılması önemli bir konu. Ayrıca takip mesafesinin önündeki aracın hızının yarısı kadar olması gerektiği hatırlatılıyor. Kazaların çoğunun sürücü hatalarından kaynaklandığına dikkat çekiliyor.

Kış aylarında artan trafik kazalarıyla ilgili uyarılarda bulunan uzmanlar, sürücülerin takip mesafesine dikkat etmeleri gerektiğini vurguluyor. Konya’da sis ve buzlanma gibi hava koşullarının artmasıyla birlikte kaza oranlarında bir artış yaşanıyor. Sürücülerin en sık yaptığı hatalardan biri ise takip mesafesine uyulmaması olarak kaydediliyor. İleri Sürüş Uzmanı Mehmet Erdoğan, sürücülerin araçlarına binmeden önce buzlanma ve don gibi durumları kontrol etmeleri gerektiğini belirtiyor. Ardından aracı çalıştırıp ısınmasını beklemek ve görüş açısını engellemeyecek şekilde ayna temizliği yapmak önemli. Sisli havalarda ise sis farlarının açılması gerekiyor. Sis farları, diğer farlardan farklı olarak daha yakınlardaki şeritleri sayarak ve izleyerek sürücünün yolunu belirlemesine yardımcı oluyor. Ancak sis olmadığında açılmamaları gerektiği de unutulmamalı. Hızı 70 kilometre olan bir araç için takip mesafesinin 2-3 saniye olması gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, sürücülerin dikkatsizlik veya fazla hız gibi nedenlerle kazalara neden olduğunu belirtiyor. Telefonla konuşma veya mesaj yazma gibi davranışların da dikkati dağıttığını söyleyen Erdoğan, sürücülerin bu tür tehlikeli hareketlerden kaçınması gerektiğine vurgu yapıyor. Günümüzde sosyal medya kullanımının da büyük bir risk olduğunu belirten uzmanlar, sürücülerin trafikteyken sadece yol etrafındaki diğer sürücülere odaklanmaları gerektiğinin altını çiziyor.

Şemdinli’de kar nedeniyle çöken ahırda 7 küçükbaş hayvan telef oldu

Sıradaki haber:

Şemdinli’de kar nedeniyle çöken ahırda 7 küçükbaş hayvan telef oldu

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.